Dünyaca ünlü uygulama kitabı olan İOS ve Android işletim sistemlerinden hangisi daha iyi olduğuna dahil internette istemediğiniz kadar haber bulunmakta. Kullanıcılar artık karşı karşıya gelmiş durumda. Android kullanıcıları bir taraftan kullandıkları işletim sisteminin iyi olduğunu söylerken, aynı şekilde İOS kullanıcıları kullandıkları işletim sisteminin iyi olduğunu belirtiyorlar.

Fakat doğru konuşmak gerekirse iki işletim sistemininde farklı alanda iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bizim görüşümüz iki işletim sistemi birleşerek ortak bir tane işletim sistemi yaparak bu sorunları kaldırmalarına yardımcı olacak gibi gözüküyor ama biz size bugün bunları anlatarak canınızı sıkılmasına sebep olmayacağız. Bugün sizlere Android işletim sisteminin İOS işletim sisteminden üstün olduğu özellikleri anlatacağız;

  • Bildirimler 

Bildirim olarak Android, İOS’a göre üstün durumda. Android de gelen mesajı direk görebiliyorsunuz. Oyun oynarken uygulamayı kaydırarak kapatabiliyorsunuz. Ancak İOS’ ta böyle bir şans yok . Bu da her İOS kullanıcısının çok sıkıntı yaşadığı durumlardan biri olarak listede ilk sırada yer alıyor.

  • Firefox ve diğer tarayıcılar 

Android de istediğiniz tarayıcı seçerek kullanabiliyorsunuz ama İOS’a geldiğimizde size hangi tarayıcıyı sunduysa onu kullanabiliyorsunuz. Bu da Android’in daha fazla ilgi duyulmasına neden oluyor.

  • Çift sim kartı

Ülkemizde birden fazla hat kullandıklarından insanların çift telefon kullanması ile karşılaşılıyoruz. Ancak Android sayesinde iki telefon kullanmaya son. Fakat İOS’ta böyle bir kolaylık sağlanmıyor.

  • Depolama 

Android telefonlarda bildiğiniz üzere mikro SD kart girişi varken İOS’ta böyle bir imkan yok . Depolama konusunda Android işletim sistemini bir bilgisayar gibi kullanma şansınız var. İstediğiniz gibi veri transferi yapma şansı sunuyor. Ancak kullandığınız harici hafızanın telefonunuzdaki dahili hızlarla benzer performans göstermesi gerekiyor. Aksi bir durumda telefonunuzu olduğundan daha yavaş bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Bazı üreticiler bazı modellerinde bu sebeple –  Örneğin Samsung S6 serisinde mikro SD kart desteği vermemişti. Ancak S7 serisi ile tekrar destek vermeye başlamıştı . – harici hafıza kartı desteği vermemişti. Tavsiyemiz giriş seviyesinin üstünde bir cihaza sahipseniz minumum class 10 mikro SD kart kullanmanız yönünde.

  • Tek Hesapta İstediğiniz Uygulamaları Kullanabilirsiniz 

Android telefonlarda bir tane Google hesabınız varsa istediğiniz uygulamaya rahatça kullanabilirsiniz. Ancak İOS’ta her uygulama için tek tek kayıt olmanız gerekiyor.
Bu özellik güvenlik sağlarken can sıkıcı bir hal alabiliyor bazen. Ayarlama imkanız var. Ancak her sistemde olduğu gibi hacklenemez bir sistem değil iOS’ta.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz