IMEI kaydında yeni dönem başladı

0

Geçtiğimiz günlerde düzenlenme ile yasalaşması beklenen yurt dışından getirilen cihazların IMEI numaralarının sadece kendi kimliğimize kaydedilmesi sistemi resmen başladı.

Bu kapsamda, adınıza kayıtlı bir hat olmadan yurt dışından girişli telefonu kullanamazsınız. Ayrıca söz konusu yürürlük ile birlikte 29/05/2019 ve öncesinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş belgesi olan bir cihaz kayıt işlemi için iki takvim yılı geriye dönük tarama yapılacak ve cihaz kaydı yoksa kaydedilebilecek.

IMEI kaydında yeni dönem başladı

Eskiden başkasının kimliğine kaydettirilip kullanılabilen telefon IMEI numaraları artık sadece kendi adınıza kayıt edilebilir oldu.

Adınıza kayıtlı telefon sayısı her iki takvim yılında bir arttırılabilir olacak. Diyelim ki şimdi iPhone X getirdiniz ve kayıt ettirdiniz. Bundan bir yıl sonra S10+ getirirseniz önce iPhone X’i sildirmeniz yani kullanıma kapatmanız gerekecek.

Yani demek oluyor ki kişi yurt dışı üzerinden herhangi bir telefon getirdiği durumda en kısa sürede 500 – 700 TL arasındaki harç bedelini ödeyerek kendi kimliğine kayıt ettirmek zorunda.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz