Huawei ile Android arasındaki ilişki bitti mi?

0

Yakın zamanda gündeme gelen ABD ve Çin arası gerilimler iki ülkenin şirketlerinin de ortaklıklarını etkiledi.

Huawei ABD merkezli Google firmasının Android işletim sistemiyle cihazına hayat veriyor. Ancak yaşanan son gelişmeler durumu etkileyecek gibi görünüyor.

Şu anlık sadece Huawei üzerine hamle yapan Amerika Birleşik Devletleri, ileri ki zamanlarda diğer Çinli firmalarda da aynı kararın alınması an meselesi olabilir.

Huawei, Android desteğini yitirdi

Amerika Başkanı Trump, Ulusal acil durum ilan etti. Bu kapsamda, ülkeye zararı olabilecek ekipmanların acilen yasaklanmasını istedi.

150 gün içerisinde kesinleşmesi beklenen kararname kapsamında, Huawei’nin ülkeden uzaklaştırılması resmi olarak uygulanacak gibi görünüyor.

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı cephesinden de açıklama geldi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ülkenin bilgi ve iletişim teknolojilerini yabancılardan korumayı hedeflerdiklerini söyledi. Kararnamede dikkat çeken detay ise herhangi bir ülke ya da şirketin isminin geçmemesi. Ancak daha önceden Huawei’yi bir tehdit olarak gören Amerika’nin bu hamlesinde Çinli teknoloji devinin önemli ölçüde payı olduğu kesin.

Google ile Huawei’nin anlaşması ne oldu?

Dün Reuters tarafından ortaya atılan iddia ile beraber ABD’nin Huawei’ye karşı atılımlarından sonra,  Google Huawei ile olan tüm ortaklıklarını askıya aldı.

Ortadaki bilgiler doğruysa, Huawei kullanıcıları söz konusu Android güncellemelerine erişirken ve de edinirken sorunlar yaşayacaklar. Bu kapsamda güncellemelerin daha da geç olarak cihazlara gönderilme durumu da var.

Ayrıca kullanıcılar Google Play Store ve Gmail uygulamaları da dahil olmak üzere Google servislerine olan erişimi de kaybedecekler. Şu an için tüm bunların bir iddia olduğunu söyleyelim. Ancak haberin kaynağı Reuters olduğu için ciddi bir söylenti olduğunu da söylememiz gerekli.

Android resmi Twitter hesabı açıklama yayınladı

Söz konusu iddiaların gündeme bomba gibi düşmesi üzerinde Android resmi Twitter hesabı açıklama yayınladı. Şirket, Amerika’nın kararlarına uyacaklarını ancak Play Store ve Play Protect (güncelleme ve güvenlik) hizmetlerine ait bağlantının kesilmeyeceğini kaydetti.

Uygulama bakımından erişim kaybı olmayacağını da ayrıca ekleyelim. Ancak yeni Android sürümlerinin gelip gelmeyeceği gizemini koruyor.

Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığını, bizzat Huawei Ürün Başkan Yardımcısı Bruce Lee, Weibo üzerinden yaptığı açıklamayla doğrulamıştı. Açıklamada Android‘e alternatif işletim sisteminin ‘geliştirilme aşamasında‘ olduğunu, işletim sisteminin adının ise KirinOS olma ihtimali oldukça yüksek. Huawei, mart ayında önceliklerinin Android olduğunu, ama istenmeyen bir durum oluşma ihtimaline karşı bu yönde hazırlıklar yaptıklarını belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here