Huawei HarmonyOS hakkında bilgiler

0

Uzunca süre adından söz edilen ve farklı isimler ile bahsedilen işletim sistemi bugün itibariyle netlik kazandı. İsmi HarmonyOS olarak duyurulan yeni işletim sistemi yeni nesil Huawei modellerine destek olacak.

Huawei HarmanyOS bizlerle

ABD ile arası gergin olan Huawei, kendi işletim sistemini resmen duyurdu. HarmanyOS ile desteklenecek cihazların daha verilmli olacağı söyleniyor.

Çin içerisinde HongmengOS olarak isimlendirilen yeni işletim sistemi küresel pazarda ise HarmonyOS olarak isimlendiriliyor.

HarmonyOS, mikro çekirdek tabanlı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Yani bu durum mümkün olduğu kadar az kaynak kullanacağı ve yüksek çalışma performansı ve minimum gecikme seviyesi sağlayacağı anlamına geliyor.

HarmonyOS, ortak bir iletişim platformu, dağıtılmış veri yönetimi, dağıtılmış görev zamanlaması ve sanal çevre birimlerine sahip. Uygulama geliştiricileri, HarmonyOS ile dağıtılmış uygulamalar için temel teknolojiyle uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Ayrıca bireysel servislere odaklanabilecekler.

Açık kaynak kodlu yeni işletim sistemi, tüm cihazlarda daha fazla güvenlik sağlamak için bir TEE (Güvenilir Uygulama Ortamı) ile birlikte geliyor. Harmony OS’deki Arc derleyicisi CC ++JavaJavaScript ve Kotlin dahil olmak üzere tüm büyük programlama dillerini destekleyecek.

Performans artışı odaklı işletim sistemi olacak olan yeni işletim sistemi, uygulama yanıt verme süresini yüzde 25 oranında azaltmayı hedefliyor.

Fazla komplikasyon ortaya çıkarsa, kullanıcıların birkaç gün içinde yeni işletim sistemine geçebilecekleri iddia ediliyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz