Hangi Cep Telefon Modelleri Tercih Edilmeli?

0

Herkese Merhaba,

 

Bu yazımızda sizleri yazının yazıldığı tarihi kapsayacak şekilde piyasada bulunan hangi telefonları almanızın daha mantıklı olduğu ve hangi telefonu almanızın neden mantıklı olmadığı konusunda bilgilendireceğiz.

Önceliklerinizin neler olduğunu belirleyin. Örneğin bir kısmımız kamera performansına göre telefon alırken bir kısmımız da işlem performansına göre akıllı telefon tercihinde bulunmakta.

Tercih sebebiniz bir çok etmene bağlı olabilir. Bizce dikkat etmeniz gereken başlıca faktörler şunlar :

  • Tasarım
  • Ekranın verdiği hissiyat
  • Arayüz(Markaya ve markanın modeline göre değişiklik gösterir. TeknoMarketlerde deneyim etmenizi öneririz.)
  • Sizin için önemli ise mikro-SD kart desteği(iOS cihazlarda – yani iPhonelarda – bu opsiyon bulunmamakta.)

Tasarım konusunda da deneyim etmeniz daha iyi olacaktır. Ancak metal kasalı olan telefonlar bir miktar daha ağır olmakla birlikte daha kaliteli bir his vermekteler. fiyat segmenti farketmeksizin plastik, cam ve metal bulunduran tasarımlı ürünler piyasada mevcut durumda. Burada tercih sizin. Bizim önerimiz metal bir kasadan yana. Ancak şunu da hatırlatalım. Metal ısıyı çabuk iletir.

Aslında yukarıda saydığımız maddelerin tamamı deneyim gerektirmektedir. Bunu yapma imkanı olmayanlar ise teknik değerlere – yani kağıt üstündeki değerlere – ve görünümüne göre hangi cihazı alacağına karar veriyor. Bu durumda ise şöyle bir yanılsama var.

 

hangi-cep-telefonu-tercih-edilmeli

 

“8 çekirdekli işlemci 4 çekirdekli işlemciden iyidir” gibi bir kanı oluşmuş durumda. Teknik değerlere dikkat eden kullanıcılara tavsiyemiz şu yönde 1080p ve 2K ekranlı telefonlarda Qualcomm işlemcili cihazlara yönelmeleri. Böylece daha az sorun yaşayacaklardır. Ancak bu cihazlarda da asgari Snapdragon 600 serisi ve daha üstü bir işlemci olmalıdır. Yoksa performans konusunda sınırlarda olacaktır.

Farklı işlemcili cihazlarda ise grafik birimine göre karar verebilirsiniz. Örneğin Mali’nin GPU(yani grafik işlem birimi- kısaca ekran kartı-) çözümü kullanılmışsa 1080p(yani Full HD) için en kötü MP4 olmasını tercih edin. Uygun modellerde 1080p ekran ve MP2 türevleri kullanılmakta. Samsung ise 2K(yani QHD) ekranlı cihazlarında MP12 çözümlerini kullanmakta.

Bu kadar bahsettiğimiz bu MP2, MP4 ve MP12 arasındaki farklılık nedir ? MP’nin sonundaki harf kullanılan GPU’nun çekirdek sayısını belirtiyor. Genelde de çalışma hızı yükseltilmiyor. Bunun sebebi ise ısınma sorununun yaşanmasını önlemek. Bu yüzden yüksek çekirdek sayısına sahip grafik birimi bir adım daha önde.

Aynı olay işlemcide geçerli değil. Çünkü işlemci ne kadar iyi optimize edilirse işletim sistemi ile o kadar uyumlu ve verimli bir şekilde çalışıyor. Ayrıca çekirdek sayısı arttıkça güç tüketimi de artacaktır. Bunun o kadar önemli olmadığını Qualcomm Snapdragon 810 işlemcisinde 8 çekirdek kullandıktan sonra 820 modelinde 4 çekirdeğe dönerek daha başarılı olarak gösterdi. Yani ne kadar çok çekirdek o kadar performans geçerli değil.

 

Apple-A10-CPU

 

Mesela Apple hali hazırdaki en güncel telefonlarında 2 çekirdekli işlemciler kullanıyor ve saat hızları 2.0 GHz değerinin altında. Android tarafında ise 4 çekirdekli ve 2.5 GHz seviyelerine doğru gelen hızlar mevcut. Burada Apple’nın işlemci tasarımını, üretimini tamamen kendisinin yapması sayesinde bu donanım dengesizliği oluşmuş durumda. Tabi Apple bunu bir anda başarmadı. İlk iPhone modelinden beri bu böyle. Yaklaşık 10 yıldır üretime bu şekilde devam ediyor Apple. Huawei ve Samsung da kendi işlemcilerini üretiyor.

Ancak Samsung tekrar Qualcomm ile iş birliğine gitme durumunda kaldı. Bunun nedeni ise kendi işlemcilerine yönelik optimizasyonların ve esnekliğin Qualcomm çözümlerindeki kadar olmaması. Mesela Android ekosisteminde cihazına uyarlanmışsa istediğiniz yazılım arayüzünü kurabiliyorsunuz. Bu işlem cihazınızı garanti dışı bırakan işlemler gerektirdiğinden pek tavsiye etmiyoruz.

Daha ekleyebileceğimiz çok şey var. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Siz de görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz