Dünyaca ünlü markaların cihazlarında bulunan güvenlik açıklarına bir yenisi daha eklendi. Bu sefer Android ve İOS’ta bulunan açık Wi-Fi yonga setlerini etkiliyor. Bu açığı fark eden Google Project Zero güvenlik araştırmacısı Gal Beniamini , Android ve İOS cihazlarında Wi-Fi yonga setlerini çok ciddi etkileyen güvenlik açığı buldu. Beniamini, bir blog yazısında Hackerların paylaşılan Wi-Fi üzerinden hedeflediği cihazda rastgele kodları çalıştırabildiğini söyledi. Bu açık sayesinde aynı kablosuz ağa bağlı olan cihazlar zincirleme olarak zararlı yazılım gönderiyor. Gönderilen zararlı yazılımlar ile mobil cihazlarınızda bulunan önemli programlarınızın bozulmasına neden oluyor.

Bu açık her cihazı etkilemezken, iPhone’un 4S’den sonra çıkan bütün cihazları , bazı Nexus modelleri ve Samsung Galaxy serisini etkiliyor.  Fakat Apple akıllı davranarak iOS 10.3.1 güncellemesi ile bu açığı kapattı ama bu açıkla ilgili hala rapor sunmadı.

Güncelleme açıklamasında, “Wi-Fi yongasında rastgele kod yürütmeye sebep olan açık kapatıldı ” tarzında yazı bulunuyordu. Bu sayede Apple kullanıcıları rahat nefes aldı. Ancak hala broadcom Wi-Fi yongasını kullanan bütün telefonlar tehlike altında. Bu açık için Android in bir adımı bulunmazken , Google tehlike’nin farkında olduğunu açıkladı. Yapılabilecek güncellemelerin 2 hafta dan fazla süre alabileceğini açıklayan Android çalışanları henüz rapor sunmadılar. Bu konuyla ilgili size tavsiyemiz mobil cihazlarınızı sunulan en son işletim sistemi sürümü ile kullanın. Böylece bu açıktan etkilenmenize engel olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz