Çok eski Samsung Galaxy cihazlar için son noktaya geliniyor!

0

Bir zamanlar hayatımızın bir parçası olan Samsung Galaxy’nin eski modelleri hâlâ sapa sağlam olarak çalışıyorsa kullanıma devam edilebiliyordu. WhatsApp’ın eski cihazlarda çalışmamasının ardından işletim sistemi Android, bu cihazlar için desteği kesecek. Öte yandan Google, Android 2.3.7 (Gingerbread) veya altına sahip işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız 27 Eylül 2021 itibariyle Google servislerine erişimeniz mümkün olmayacak. Peki bu ne demek oluyor? Google hesabınızla oturum açamayacak, mail atıp alamayacaksınız. Diğer servisleri de kullanamayacaksınız.

Peki Android 2.3.7. sürümü hangi cihazlarda var?

10 yıl önce yayımlanan Android 2.3.7 günümüzde yaşıyor. Yani her ne kadar rüya gibi gelse de, eskilere veda etmek bazen zor olabiliyor. Bununla beraber aşağıdaki modellerden birisi elinizin altında sağlamda varsa aklınızda olsun.

Galaxy S, Galaxy 3, Galaxy 5, Galaxy Epic 4G, Galaxy Mini, Galaxy Pop, Galaxy M Pro, Galaxy Y Pro, Galaxy S II ve Galaxy Tab gibi cihazları örnek gösterebiliriz. Elbette ki destek bittiğinde web tarayıcısı ile erişime devam edebilirsiniz. Ancak bu deneyimin pek olumlu olmayacğaını söyleyebiliriz. Zira donma ve kasma olarak tabir ettiğimiz durumlar söz konusu olacaktır.

Google resmi forumunda şunları söyledi: “Kullanıcılarımızı güvende tutmaya yönelik devam eden çabalarımızın bir parçası olarak Google, 27 Eylül 2021’den itibaren Android 2.3.7 veya daha eski sürümleri çalıştıran Android cihazlarda oturum açılmasına izin vermeyecektir. 27 Eylül’den sonra, Gmail, YouTube ve Haritalar gibi Google ürünlerini ve hizmetlerini kullanmaya çalıştığınızda kullanıcı adı veya şifre hataları alabilirsiniz.”

Samsung, 2012’den önce Android çalıştıran milyonlarca Galaxy cihazı sattığından, Google’ın son hareketinden ciddi şekilde etkilenecek cihazları kullanan az sayıda kullanıcı olacaktır. Şirket, bu tür cihazlarda yazılımın güncellenmesini (mümkünse), daha yeni yazılım çalıştıran bir cihaza geçmenizi veya Google hizmetlerine erişmek için bir web tarayıcısı kullanmanızı önermekte.

Bütün sorumluluk sizde olmakla beraber daha üst bir sürüme ait ROM yüklemesi yapabilirsiniz. Ancak bu işlemler tamamıyla sizin sorumluluğunuzdadır.

Fikirlerinizi yorumlarda bekliyoruz!

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz