Günümüzde bir çok cihazı kablolara ihtiyaç duymadan bağlayıp kullanabiliyoruz. Bunu yapmamızı sağlayan teknoloji Bluetooth. Veri aktarımı gibi işlemler için de kullanılan bu teknolojinin en yeni sürümü 4.2’ydi. Ta ki bugüne kadar. Bugün Bluetooth teknolojisinin yeni sürümü 5.0 piyasaya sürüldü.

 

Öncelikle neden 4.2 sürümünden 5.0 sürümüne geçildiğini aktaralım. Teknoloji anlamında ciddi geliştirmeler söz konusu olduğundan bir yenilenme olmuş. Verilere göre;

  • Kapsama alanı 4 katına
  • Hızı 2 katına
  • Mesaj yayın kapasitesi 8 katına

çıkıyor.

Çoğunlukla Bluetooth üzerinden bağlantıları ev içerisinde aynı odada yapıyoruz. Yeni standardın asıl hedefi dış mekan kullanımı, bina ve ev içinde daha geniş alanda kullanım gibi ihtiyaçları gidermek. Telefonunuz şarjda ve siz de diğer odada oturuyorsunuz. Akıllı telefonunuz da bağlantıyı kapsama alanı dışında olduğunuz için kaybetti. O sırada önemli bir bildirimi kaçırabilirsiniz. Bu verdiğimiz örnek pek fazla kullanıcıya yönelik olmayabilir. Ancak bu tarz ihtiyaçlara yönelik atılımlar ne kadar erken yapılır ve gerçekleştirilirse diğer teknolojiler o kadar erken daha erişilebilir cihazlarda yerini alır. Böylece daha fazla insan teknolojiden daha fazla faydalanabilir.

Ses aktarımı konusunda mevcut teknolojiler de gayet iyi durumdalar. Ancak yeni standart Bluetooth 5.0 ile ses aktarımı konusunda daha kaliteli seslerin aktarımını sağlayarak daha iyi bir deneyim elde edebiliriz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz