Birleşik Krallık Huawei
Google News Abone Ol

Birleşik Krallık Huawei için karar verdi. Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei, birçok sorunla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Şirket, ABD üzerinde pek çok yatırım hedefi ve antlaşmaları yapmıştı. Özellikle 5G altyapısı için GSM şirketleriyle antlaşmalarını tamamlamıştı, fakat ABD hükûmeti aldığı ambargo kararıyla birlikte bütün faaliyetlerin Çin’e istihbarat sağladığı iddiasıyla feshedilmişti.

Birleşik Krallık’tan Huawei ambargosu!

Birleşik Krallık Huawei

ABD’nin uzunca süredir uyguladığı ambargo uygulamasına, 2020 yılının temmuz ayı itibariyle Birleşik Krallık’ta dahil oldu. Yasaklama konusunda gündemi olmayan Krallık, ABD’nin baskılarıyla birlikte kararını tabiri caizse tersine çevirerek ambargo uygulama kararı aldı. Uygulanan ambargoda ülkelerdeki tüm operatörlerin Huawei 5G ürünlerini alması yasaklanmıştı. 2021 eylül itibariyle de Huawei 5G ekipmanlarının operatörlerin kurması yasaklanacak.

Kısıtlama kapsamında hâli hazırda ekipman satın alan ve kuran operatörler 2027 yılına kadar kullanım yapabilecek. Bu bağlamda Huawei ekipmanlarını 2027 yılına kadar kaldırmaları zorunlu olacak.

Birleşik Krallık milletvekilleri, yeni tedbirleri yasallaştıracak kanun olan Telekomünikasyon Güvenlik Yasası’nı hükümete sunacak. Eğer yasa kabul edilirse, 2027‘den sonra hala Huawei 5G ekipmanları kullanan şirketlere günlük 100.000 Pound para cezası kesilecek.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz