Apple 12 Eylül 2017 tarihinde TSİ 20’de düzenlediği etkinlikle yeni iPhone modellerini tanıttı. Bu yıl Apple 3 model tanıttı. Firma iPhone’nun 10. yılına özel olarak iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerine ek olarak iPhone X isimli bir model tanıttı. Şimdi cihazların teknik detaylarına bir bakalım.

 

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri geçen yıl tanıtılan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri ile benzer tasarım detaylarına sahipler. iPhone 8 modelinde tek ana kamera ve iPhone 8 Plus modelinde de çift ana kamera modeli yer alıyor.
Kamera tasarımında bir değişiklik mevcut. Bu yılki iPhone modellerinde çift kamera dizilimi iPhone 7 Plus modelinde olduğu gibi yan yan değil, altlı üstlü şekilde.

iPhone 8 modeli 4.7″ boyutunda, iPhone 8 Plus modeli ile 5.5″ boyutunda ekran boyutuna sahip. Apple iPhone 6 serisinden bu yana kasa tasarımında ciddi bir tasarım değişikliği yapmadı. Bu durum 4 nesildir böyle.
iPhone 8 modelinde A11 işlemcisine 2 GB RAM eşlik ederken iPhone 8 Plus modelinde ise 3 GB RAM eşlik ediyor. İşlemcinin detayları ise çekirdekli 2 küme şeklinde. 2 adet yüksek performanslı çekirdeğe 4 adet verimlilik hedefleyen çekirdek eşlik ediyor.

Apple 4 adet çekirdek A10’a göre %25, 2 adet yüksek performanslı çekirdek A10’a göre %70 daha fazla performans verdiğini ve grafik biriminin ise %30 daha fazla performans verdiğini söylüyor.

 

 

Apple iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 7 modellerinin satışına devam edecek. Ülkemizde bu modellerin başlangıç fiyatları sırasıyla 2149₺, 2699₺ ve 3299₺ şeklinde. Cihazların kapasitleri 32 GB kapasitesinde. Buna ek olarak 128 GB kapasiteye sahip modeller de mevcut.

iPhone 8 serisi ise 699 $’dan başlıyor. iPhone X modeli ise 999$ seviyesinde. Şimdi iPhone X modeline geçelim.

Cihaz Apple’ın kültleşmiş ana ekran butonuna sahip değil. Parmak izi yerine Face ID isimli yeni bir kilit teknolojisi cihazda yer alıyor. Cihaz ekran-kasa oranında %80 seviyesinin üzerinde. Ekran boyutu 5.8″ olmasına rağmen iPhone 8 modeli ile benzer boyutlara sahip. Yüz tanıma özelliği diğer üreticiler tarafından da denemişti. Ancak Apple’ın daha başarılı bir şekilde bu teknolojiyi bizlere sunacak olması sürpriz olmayacaktır. Ayrıca iPhone X modelinde kablosuz şarj teknolojisi de yer alıyor. Modelin arka yüzeyinde de camlı bir tasarım mevcut.

Bu yılki tüm Apple modellerinde stereo hoparlör olduğunu belirtelim. Bir hoparlör daha önceki modellerde de olduğu gibi alt tarafta yer alırken diğer hoparlör ise cihazın üst kısımdaki ahize kısmında yer alıyor. Yazılım olarak iOS 11 ile gelecek cihazlardan iPhone X modeli alıştığımızın dışında bir tarihte gelecek. Kasım ayında piyasada yerini alacak modelde ekran altyapısı OLED. Apple OLED ekrana ilk kez iPhone X modelinde yer verdi.

Bakalım ülkemizde iPhone X modeli ne kadar bir ilgi görecek ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz