Apple Watch 7 yeni detayları belli oldu!

0
Apple Watch 7

Apple Watch 7 akıllı saat modelinde yer alacak özellikler konusunda yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Yeni ortaya çıkan detaylar ile birlikte akıllı saatin daha fazla özelliği şekillenmiş oldu.

Apple, geçtiğimiz günlerde WWDC 2021 etkinliğinde WatchOS 8 tanıtmıştı. Ancak yazılımsal olarak kan şekeri ölçme özelliği yenilikler arasında yer almıyor. Apple Watch 7 modelinde de kan şekeri ölçme özelliği yer almayabilir.

Bu duruma gerekçe olarak kan şekeri ölçümü için gerekli sensörün yetişmeyecek olması. Bu gecikme ile ilgili sensörün 2022 sonrasına kalması bekleniyor. Samsung da benzer sorundan dolayı akıllı saat modellerinden bu özelliği çıkardığı belirtiliyor.

Ek olarak Apple Watch 7 modelinde sıcaklık ölçme özelliğinin olmayacağı yönünde beklentiler mevcut. Bu özelliğin Watch 8 modelinde olması bekleniyor.

Apple Watch Series 7 özellikleri

Apple Watch 7 yeşil renk seçeneği

Apple Watch 7 modelinde yer alacak iyileştirmelere ek olarak WatchOS 8 ile gelecek olmasını da ekleyelim. WatchOS 8 şu anda geliştiriciler için beta sürecinde. Yeni saat modeliyle birlikte kararlı sürümü de piyasada olacaktır.

  • Daha hızlı S7 işlemci
  • Daha iyi kablosuz bağlantı için ultra geniş bant bağlantı
  • Daha ince çerçeveli yeni ekran
  • Daha kalın bir gövde

Beklenen yeniliklere ek olarak ekran konusundaki yeniliği Apple Watch 6’ya göre Apple Watch 7 modelinde şaşırtan detay olarak görebiliriz. Ayrıca yeşil renk seçeneği de eklenmiş olacak. Yeşil renk farklı bir duruş olabilir.

Ekran parlaklığı ve görünürlüğünü arttırmak için Apple Watch 7’de ekranın üzerinde yer alan kaplama farklı bir laminasyon tekniği kullanacak. Bu yeni gelişmeye rağmen Apple tasarım ekibi çerçeve kalınlığını ince tutturmayı başarmış gibi görünüyor.

Yeni sensörlerin olmaması, ekran çerçevesinin ince olması ve Apple Watch 6’ya göre daha kalın bir kasa ile gelmesi beklenen Apple Watch 7’de daha büyük bir pil görebiliriz. Böylelikle pil süresinde ek bir gün kullanımı elde edebiliriz.

Apple Watch modelleri akıcı bir deneyim sunsalar da pil ömrü konusunda sunduğu kullanım süresi sorun olmaktaydı. Ek pil ömrü eğer beklendiği kadar bir süre artışı sağlar ise satış noktasında beklentilerin üstüne çıkılmasını sağlayabilir gibi duruyor.

Apple Watch Series 8 ve Watch Explorer/Adventure Edition sürümü

Apple Watch 7 modeli, daha çok Watch 6 kullanıcıları yerine Watch 5 modelini satın alan kullanıcıların daha güncel ve yeni bir saate geçiş/yükseltme tercihi olabilecek gibi duruyor. Kan şekeri ölçme, ateş ölçme gibi yeni özelliklerin de yer almayacak olması ve düşünülen kadar farklı bir pil performansı sunmasının beklenmemesi kaynaklı böyle bir algı olacaktır genel kullanıcı kitlesinde. AirTags gibi aksesuarlar ile daha hızlı bağlantı ve daha kararlı bir performans sunacak olmasını da bekleyebiliriz.

Günümüzdeki Koronavirüs salgını nedeniyle ateş ölçerli bazı modeller ortaya çıkmıştı. Ancak üst düzey bir saat deneyimi sunmaktan uzakta olup daha çok fiyat odaklı modeller oldular. Apple’ın kan şekeri ölçümü olmasa da ateş ölçme sensörünün dahil olduğu modelin Apple Watch Series 8 modelinde ve Apple Watch SE modelinin ikinci jenerasyonunda 2022 yılında sunulması bekleniyor. Bu iddialar Bloomberg Teknoloji Editörü Mark Gurman’a ait.

Ateş ölçme de diyebileceğimiz vücut ısı sensörü Apple’ın 2021 yılında piyasaya süreceği giyilebilir cihazlarında yer vermeyi planlıyordu. Ancak dünyadaki çip sıkıntısı sebebiyle bu durum 2022 yılına ertelenmiş durumda. Ancak Explorer ve Adventure sürümlerinde bu özellik yer alabilir. Bu sürümler özel sürümler olduğundan dolayı farklı özellikler ile ön plana çıktıkları için daha kısıtlı bir üretim kapasitesine sahip olmaları halinde daha ilerleyen süreçlerde satışa sunulmaları halinde olabilir bir durum gibi duruyor.

EKG özelliğin de uzun sürmesine benzer bir şekilde kan şekeri ölçme sensörü de bu modellere yetişmeyebilir. Apple Watch 8 modelinde göre de biliriz. Görmeye de biliriz. Muhtemel olarak daha sonraki modellerde yer alması daha olası gibi görünüyor. Bu durum günümüzdeki çip krizi nedeniyle olsa gerek.

Yeni Apple Watch 7 modeli kimi kullanıcıları mutlu ederken kimi kullanıcıları mutlu etmeyecek yenilikler ile geliyor. Bu durumda pil performansı ve fiyatı özellikle belirleyici bir faktör olacaktır. Ancak beklentimiz pil süresi olarak ciddi bir iyileştirme olsa da işlem gücünün artması kaynaklı olarak beklenen batarya süresi artışı yaşanmayacağını düşünüyoruz.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz