Not: Sitemizde yaşanan teknik bir sorundan dolayı 2.5 gün civarı siz değerli okurlarımıza yazı yayımlayamadık. Bu süreçte yaşanan sorundan dolayı yazılarımızın eksik kalması dolayısıyla bu yazı sizlere yayımlanmıştır.

Apple kullanıcıları mobil ödemenin gelmesini dört gözle beklemişti ülkemiz için. Bu uygulama Türkiye için 2017 yılında başlamıştı ve ilk etapta sadece Turkcell ile kullanıma sunulmuştu. Ancak geçtiğimiz birkaç gün içerisinde mobil ödeme sistemine Türk Telekom ve Vodafone operatörleri de dahil oldular.

Mobil Ödeme Yapılamıyordu

Apple üzerinden Music ya da iTunes Store’da Vodafone hattı olanlar vede Türk Telekom, ödeme yapamıyorlardı. Artık başladığı için BluTV, S Sport Plus, Apple Music gibi üyelik gerektiren servisleri Vodafone hattım ile mobil ödeme yaparak aldım.

Komisyon Yok

Turkcell ve Vodafone faturalarıma yansıyan tutarları incelediğimde komisyon, ek vergi, kesinti gibi ücretler yok. Sizden ek ücret alındığın düşünüyorsanız satın alımın yapıldığı Apple ID’nizden reportaproblem.apple.com adresine giriş yaparak ilk başta sorunu aşağıdaki gibi Türkçe seçerek açıklamayı İngilizce girmeniz gerekli.

Araya gireyim hemen: appstore_emea@apple.com adresine mail atarsanız giriş yapmanıza gerek kalmayabilir. Ancak cevap verilmezse aşağıdaki adımları uygulayın.

 

Sağ tarafta yer alan Sorun Bildir butonuna basarak “Bu satın işlemini ben yetkilendirmedim.” seçeneğini seçerek şu açıklamayı girin: “I didn’t make this purchase. Please refund my money.” tırnaklar olmadan tabii ki. 🙂

Gönderdikten sonra ilk başta no-reply@apple.com dan 48 saat içerisinde dönüş yapılacağı ile ilgili bir mail alacaksanız. İkinci mail geldiğinde  çeviriye kopyalayarak iade olacağı ve olmayacağı ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz. Not: hesap kesim tarihiniz yakınsa kredi kartı ya da faturalı hattınızın elinizi çabuk tutun. Keza benim 5 gün var. İşlem 10 iş gününe kadar oluyor.

Mobil ödemede 60 gün içinde iade ediliyor (cevap verildikten sonra) banka kanalından iade 10 iş günü veya 60 gün sonuna doğru iade edilir ve 1 TL civarı eksik yapılır. Bunun sebebiyse Türkiye Cumhuriyeti dışından bir banka hesabından iade yapılmasıdır.

Mobil ödeme işlemi nerelerde geçer?

Uygulama satın alımları, oyun içi / uygulama içi satın alımlar örneğin: Oyun parası, Apple Music, BluTV gibi servisler yer alır. Netflix artık iTunes ile satın alınamamaktadır.

Takıldığınız bir yer olursa sitemize yorum atabilir veya bana cevatemre@teknokroki.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Başka bir yazı:

WhatsApp’tan Yeni Karar, Telefonunuzun Sürümünü Kontrol Edin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz