Apple iPhone 7 Özellikleri ve Detayları!

1

Güncelleme :
Edit-1

Apple’ın yeni telefonu iPhone 7 serisi önümüzdeki Eylül ayında tanıtılacak ve satışa sunulacak uzun zamandır olduğu gibi. Haliyle teknoloji ile ilgilenen ilgilenmeyen bir çok insanda Apple’ın yeni telefonu heyecan uyandırıyor. Bunu şuna istinaden söyleyebiliriz.

 

Ürüne ilk önce sahip olmak için satışa sunulanacağı ilk gün sabahın erken saatlerinde oluşan uzun sıralar. Bu sırada bekleyip cihaza ulaşamayanlar ve bu sırada beklemeyip bi an önce yeni iPhone’a sahip olmak isteyenler ise internet üzerinden resmi satış fiyatının üstünde satılan ürünlere yönelip satın alıyorlar.

 

iphone-7-kapak-resm,

 

İlk gün yeni iPhone modeline sahip olduklarında ilerleyen günlerde aldıklarındaki cihazlara göre farklı bir cihaz almamalarına rağmen bunu yapıyor insanlar.Burada şu açıkca görülüyor ki Apple gerçekten büyük bir marka değeri oluşturmayı başarmış.

 

Şimdi gelelim cihaz ile ilgili bu güne kadar hangi detayları sizlere sunmuşuz ve cihazın nasıl geleceği yönündeki görüşlerimizi sizlere aktaralım.

 

iPhone 7 Batarya

iPhone  7 Kamera 1

iPhone  7 Kamera 2

iPhone 7 Kasa

 

Bu güne kadar sizlere bu detayları sunduk. Şimdi merak ettiğiniz her detay ile ilgili bilgileri sizlere aktaracağız.<

 

TASARIM

Apple iPhone modellerinde yeni bir numaraya geçtiğinde yeni bir tasarım anlayışına geçer ve takip eden yılda çıkan “S” serisinde de aynı tasarımı kullanır ve sadece donanım tarafında güncelleme yapardı.

 

Örneklendirirsek iPhone 4, 5, 6 serilerine bakarsak farklı tasarım detayları bulunuyor. Özellikle de 3 seride de ekran boyutu artış göstermiş. Buna karşın alt ve üst taraftaki çerçeve kalınlıklarında bir değişiklik olmamış.

 

Konu dağılmadan öncelikle tasarımdan başlayalım.

 

iphone-7-yeni-anten-tasarimi

 

Ürünün tasarım tarafında fazla bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Aksine 6 serisine çok benzer bir tasarım ile gelebilir. Belki ekran boyutunda küçük bir değişiklik olabilir. Örneğin 4.7″ yerine 4.8″ gibi. Bunu da oldukça küçük bir ihtimal olarak görüyoruz.  Belki de tek değişiklikler kameranın biraz daha büyümesi ve üstteki resimde de gördüğünüz gibi anten noktalarının yerinin değişmesi olabilir.

 

iphone-7-port

 

Ayrıca Apple kulaklık portunu iptal edebilir. Bunun  yerine lightning portu üzerinden bağlanabilen bir kulaklığı kutu içerisine dahil edebilir. Harici olarak da kablosuz bir kulaklık satabilir. Yani klasik aksesuar satan Apple çizgisini koruyabilir.

 

EKRAN

Ekran olarak OLED yerine AMOLED ekran kullanılabilir. Ayrıca çözünürlüğün de artabileceğini düşünüyoruz. Çözünürlük olarak da 720p, 1080p benzeri çöznürlükler yerine 1440p, 2560p gibi dah yüksek çözünürlüklere geçiş olabilir.

 

KAMERA

iPhone 7 serisi ile ilgili bir tek kamera olabileceği yönünde bir de çift kamera olabileceği yönünde söylemler mevcut.

 

iphone7cameramoduleappleclub-800x534
İki seçenek de gerçekleşebilir. Bu şu şekilde olabilir. iPhone 7 modelinde tek kamera modülü, eğer olursa iPhone 7 Pro modelinde de çift kamera modülü olabileceği yönünde dedikodular bu güne kadar oldu. Kameranın çözünürlüğü 12 MP olacağını söyleyebiliriz. Diyafram açıklığı değeri bir miktar iyileştirilebilir.

 

BATARYA

Apple’ın belki de en zayıf tarafı batarya konusu. Cihazları genelde dengeli kullanımda 1 günü rahatlıkla tamamlarken biraz yoğun kullanım gerçekleştirildiğinde ise bataryalar 1 günü tamamlayamıyor maalesef.  Apple gıdım gıdım arttırdığı bataryayı belki bu sefer düşük bir ihtimal de olsa biraz daha fazla arttırabilir.

 

DONANIM

Apple her yeni iPhone modelinde yeni bir işlemciye yer veriyor. Bu seride de cihazlara gereken performans gücünü Apple’nın A10 işlemcisi verecek. Depolama tarafında ise beklentimiz en düşük kapasitenin diğer üreticilerde de üst seviye modellerde standart haline getirdiği 32 GB seviyesine çıkacağı. Belki de 64 GB’a çıkabilir. İçinizden “Keşke” dediğinizi duyabiliyoruz. Eğer Apple burada yazılanları dikkate alıp böyle bir harekete imza atarsa herkesi çok şaşırtmış olacaktır.

 

Apple-A10-CPU

 

Bellek tarafında da 2 GB ve ya 3 GB tercih edileceğini söyleyebiliriz. iPhone 7 modelinde 2 GB Plus ve – kesin olmamakla beraber Pro sürümü – Pro modellerinde 3 GB belleğe yer verebilir.

 

Şimdilik sizlere aktaracaklarımız bu kadar. Daha fazla detayı 12 Eylül’de Apple, iPhone 7 serisinin lansmanını gerçekleştirdikten sonra sizlere aktarıyor olacağız.

Başka bir yazıda ve haberde görüşmek üzere…

EDİT – 1

in’den Apple’ın yeni telefonu iPhone 7’nin bordu – diğer bir tabirle anakartı – sızdırıldı.

 

iphone_7_anakart-arka-yuz

 

Yukarıda gördüğünüz görsel iPhone 7’nin bordunun arka yüzeyi.

 

iphone_7_anakart-on-yuz

 

İkinci görselde ise önemli bir detay bulunuyor. Apple çift simli bir iPhone modelini iPhone 7 serisinde tanıtabilir. Biz bunun zayıf bir ihtimal olabileceğini düşünüyoruz. Sonuçta Apple eski Apple değil ve Apple’ı Apple yapan Steve Jobs artık Apple’ın başında CEO görevinde bulunmuyor.

Yani her şey olabilir. Yeni gelişmeler geldikçe buradan sizlere duyuruyor olacağız.

1 Yorum

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz