Apple A16 işlemcisi sürprizlerle gelebilir!

0
Apple A16 4nm ile geliyor!

Apple yakın gelecekte bizlere sunacağı yeni işlemci modeli ile önemli bir yeniliğe imza atabilir. Apple A16 ile sunulacak yenilik ile performans kazanımı konusunda önemli iyileştirmeler karşımıza çıkabilir.

Apple, iPhone 12 serisine güç veren A14 işlemci modeliyle mobil dünyada 5nm üretim süreciyle üretilen işlemci kullanan ilk üreticilerden birisi konumunda. Apple yakın bir gelecekte karşımıza çıkaracağı A16 işlemci modelinde çıtayı daha da yukarılara çıkarabilir.

Apple işlemci üretimi konusunda TMSC ile çalışıyor. Geçmişe bir bakış attığımızda iki yılda bir üretim sürecinde boyut küçülmesine gidildiğini görüyoruz. Apple M1 işlemcisi 5nm üretim süreci sayesinde 16 milyar transistörü bünyesinde barındırabiliyor.

A16 Üretim Süreci Kaç nm?

Apple A16 işlemci modelinde üretim sürecinde iyileştirmeye gidebilir gibi gözüküyor. Günümüzde iPhone 12 serisine güç veren A14 Bionic işlemcisinin performansı bile oldukça iyi seviyedeyken A16 ile yeni üretim süreci sonrası nasıl sonuçlar bizleri karşılıyor olacak? Bunu merakla bekliyor olacağız.

A14 Bionic işlemcisi bizlere 2020 yılında merhaba dedi. Yeni üretim süreci olacak 4nm boyutuna 2022 yılında bizlere merhaba diyecek A16 ile geçileceğini öngörebiliriz. Mobil cihazlar deyince akla ilk gelen üreticilerden Qualcomm da bu gelişmeyi yakından takip edecektir. Android dünyasında hemen hemen her üreticiye ürün sağlayan Qualcomm teknoloji savaşında geri kalmak istemeyecektir.

İşlemcinin üretim sürecinin küçülmesi daha küçük alanda daha fazla donanımın yer alması demek kısaca. Bu sayede ısınma sorunu azalırken performansı daha da arttırabiliyoruz. Bu durum da verimliliğin artması anlamına geliyor.

Gelecek yılki iPhone modellerine güç vermesi beklenen A15 işlemci modelinin üretim süreci 5nm+ olacağa benziyor. Ancak ciddi performans sıçraması bir sonraki yılki iPhone modellerinde olabilir.

Apple A16 Rakipsiz Bir İşlemci Mi Olacak?

Bu gelişmeler ışığında kendi işlemcili bilgisayar modellerini duyuran Apple’ın yakın gelecekte daha fazla üründe kendi donanımlarını daha fazla görüyor olacağız. Bu hamlesi ile sunduğu başarılı ekosistem deneyimini daha da iyileştirebilecek Apple rakipsiz kalmayı başarabilecek mi? Yoksa kuvvetli bir rakip olarak mı yoluna devam edecek? Tüm bunların yanıtlarını – biraz da teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak – zaman içerisinde alıyor olacağız.

Daha fazlası için TeknoKroki yi takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz