Turkcell’in Yerli Arama Motoru Yaani’yi Değerlendiriyoruz!

0

Merhaba, Teknokroki okurları! Bugün sitedeki 1. yılım olması nedeniyle, yarım bıraktığım serilere devam edip, gerekirse yeni yazı serileri ekleyeceğim. Uygulama Değerlendirmesi serimizde Digiturk Online İşlemler ve TV+’ı değerlendirmiştik. Bugün yine bir Turkcell uygulaması olan, “Yaani“yi değerlendireceğiz.

Öncelikle hatırlatma: Uygulama tüm operatörlerde kullanılabiliyor!

YAANİ’DE ARAMALAR İNTERNET PAKETİNİZDEN GİTMEZ!

Evet, söylendiği gibi doğru. Ancak sadece arama motoru aramalarını ve görselleri ücretsiz açabiliyorsunuz. Bir web sitesine girmek isterseniz örneğin: Facebook ve Teknokroki; hata verecektir. Paketiniz varsa bu bölümden itibaren veri tüketmeye başlayacaktır. Google’den yaptığınız aramalardan örnek verirsek, görsellere: Teknokroki yazarsanız paketiniz olmadan açabilirsiniz. Kullanmak için hattınızın internet ayarının en az 2G olarak açık olması ve Turkcell müşterisi olmanız gerekiyor.

Uygulamayı iOS ve Android cihazlarınıza ücretsiz bir şekilde kurabilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA: ÖZELLİKLE FATURALI HAT MÜŞTERİLERİ, PAKETLERİ BİTTİYSE “MOBİL VERİYİ AÇMALARI GEREKTİĞİ İÇİN AŞIM ÜCRETİ / ÇÖZÜM PAKETİ GİBİ SORUNLARLA KARŞILAŞMAMAK İÇİN TARİFELERİNDE EN AZ 100 MB İNTERNET BIRAKMALARINI ÖNERİYORUZ

 Uygulamayı değerlendirecek olursak;

  • → İnternetsiz hizmet vermesi güzel bir şey ancak, web sitelerinin açılmaması kötü bir şey. Mesela aylık düşük bir ücretle Yaani’de sınırsız internet paketi satılabilir,
  • → Turkcell’li olmak zorunlu olmamalı, acil durumda insanlar kullanabilmeli,
  • → İmkânsız gibi belki ama, mobil veri açılmadan veri alışverişi yapmanın yolları aranmalı,

Kısacası uygulamayı, iyi buldum. Böylesi bir uygulama Türkiye’de ilk kez olduğundan eksik özellikleri mutlaka olacaktır fakat, Kaan Terzioğlu’nun ve Turkcell’in bunun üzerine çalışma yürüttüklerinden eminim.

iOS’da Yaani: https://itunes.apple.com/tr/app/yaani/id1265035532?l=tr&mt=8

Android’de Yaani: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.turkcell.yaani

Yaani hepinize iyi günler! 🙂

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz