IDC, 2017 yılının ilk çeyreğindeki, yani Ocak,Şubat ve Mart aylarını kapsayan dönem, Batı Avrupa’daki tablet satışlarının istatistiklerini paylaştı. Pazar geçen yıla göre %1.7 oranında küçülmüş. Android tablet tarafında satış rakamlarındaki artış ile toplamda 7.1 milyon cihaz satılmış.

Samsung küçülen tablet pazarındaki pasta payını arttırmış görünüyor. Batı Avrupa’da Samsung tablet satışları ile iPad’i ikinci sırada bıraktı. Böylelikle Samsung Batı Avrupa’daki en iyi tablet satıcısı oldu.

Samsung geçen yıl aynı dönem 1.6 milyon adet cihaz satarken, bu yıl ise 1.89 milyon adet cihaz sattı. Bu Batı Avrupa’daki toplam pazarın %26.5’ini oluşturuyor. Satışlarda da geçen yıla göre %17.9’lik bir artış var. Apple tarafında ise geçen yılın aynı dönemindeki satış rakamı 1.74 milyon adet iken, bu yılı 1.54 milyon adede düşmüş durumda. Bu rakam toplam pazarın %21.7’sine denk geliyor. Apple ise geçen yıla kıyasla satışlarda %11.5’lik bir düşüş yaşadı.

 

 

Bu tabloya neden olan sonuçlar ise tahmin de edebildiğiniz gibi tabletlerin fiyatları. Apple’ın tabletlerinin neredeyse yarısı Batı Avrupa’da 600€ fiyat etiketi ile satılmasını gösterebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz