Qualcomm’dan 10nm Snapdragon 845!

0

 

Mobil cihazlara güç veren işlemcileri üreten Qualcomm, Snapdragon 835 ile geçen yılın  tepe modellerine gücünü vermişti. Bu yıl sona ermeden gelebilecek Snapdragon 845 modelinin 2018 yılında piyasada yerini alacak Galaxy S9, LG G7 gibi modellere gücünü veren ana bileşen olacak.

Üretim tarafında bazı söylentilerce 7nm FinFET üretim teknolojisi ile üretileceği söylense de 10nm FinFET üretim teknolojisi ile gelmesi muhtemel. Snapdragon 835 modeli de 10nm FimFET ile üretildi. Böylelikle Snapdragon 845, Qualcomm’un ikinci nesil 10nm FinFET üretim süreci ile üretilen modeli olacak.

  

Huawei’nin Kirin 970 işlemcisine entegre edilen bir sinir çipi bulunuyor. Apple’ın A11 Bionic işlemcisi de makine öğrenmesine sahip. Daha önceki haberlerimizde de Samsung’un Exynos 9810 işlemcisinin de bu kabiliyetlere sahip olacağını belirtmiştik. Ancak Snapdragon 845 özelinde böyle bir özellik onaylanmış değil. Açıkcası trendin bu yönde ilerlediği bir dönemde Qualcomm’un böyle bir destek vermemesi bir miktar pazar kaybına neden olabilir.

Ek olarak Samsung’un 8nm FinFET LPP üretim teknolojisinin hazır olduğunu ve 7nm EUV(Extreme Ultra Violet) üretim teknolojisinin de 2018 yılının ikinci yarısında sunmasının beklendiğini belirtelim.  Kısaca bu boyutun küçülmesi demek daha küçük bir alan kaplayan işlemcinin daha az ısınarak daha yüksek performans sunabilmesi şeklinde tanımlanması mümkün.

  

Ancak bu durum bu kadar basit değil. Belli oranda bir verim ve satış adedine ulaşılmaması durumunda zarara da neden olabilir. Bu yüzden Qualcomm’un Snapdragon 845 modeli Snapdragon 835‘e göre verimi daha yüksek olacaktır. Çünkü Qualcomm üretim sürecindeki tecrübesi Snapdragon 835’e daha yüksek olacağından daha performanslı bir model beklemek şaşırtıcı olmaz.

  

Pil tarafında çok aşırı bir kazanım olmasını beklemiyorum. Daha ziyade performans artışına rağmen pil tüketimi konusunda bir önceki model ile benzer değerlere sahip olacağını söylemek yanlış olmaz.

 

Galaxy S9 Yapay Zekaya Sahip Olabilir!

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz