Android Oreo Güncellemesi Alacak Modeller!

0
Android Oreo

Google’ın mobil taraftaki işletim sisteminin yeni sürümü Android Oreo’yu alacak akıllı telefonları sizler için derledik.

 

Android Oreo

 

Google, Android’in yeni versiyonunu her yılın 3./4. çeyrek döneminde piyasaya sürüyor. İsimlendirmeler yaparken de şekerlemelerden esinleniyor ve alfabetik olarak gidiyor. Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, Kit Kat, Lollipop, Marshmallow, Nougat isimlendirmelerinden sonra Oreo’yu tercih ettiler.


Google’ın bence tasarımsal anlamda yaptığı en belirgin döünüşüm Kit Kat’dan Lollipop sürümüne geçerken yaptığı materyal tasarıma geçişiydi. Daha sonraki sürümlerde kozmetik ufak güncellemeler ve arka planda yapılan iyileştirmelerle bugünlere geldi Android.


Amiral gemisi – İngilizce’de Flagship – diye de adlandırılan tepe modellere güncelleme 2017 yılı bitmeden gelecektir. Örneklendirirsek Samsung firmasının Galaxy S8 modeli en güncel tepe modeli. Güncellemede öncelik bu modelin olacaktır. Daha sonra Galaxy S7 modelleri. Daha sonra da daha alt konumdaki modeller şeklinde güncelleme dağıtılacaktır.


Bu bahsettiklerimiz her firmada hemen hemen benzer şekilde ilerlemekte. Orta, orta-üst segmentteki modeller de Android Oreo güncellemesini 2018 yılının ilk çeyreğinde alacaktır. Bazı firmalarda bu süreç 2018 yılının ilk yarısına yayılabilir.

Bir çok üretici tepe altı modellerde güncelleme desteği konusunda pek de önem göstermiyordu. Ancak bazı firmalar bu konuda hassas olunca diğer firmalar da bu hassasiyeti göstermek durumunda kaldılar. Şu aşamada orta seviye ya da daha üst segmentte bir cihaz aldığınızda en azından 1 adet ana Android sürüm güncellemesi alacağından emin olabiliyorsunuz. İkinci ana Android güncellemesini alan modeller de mevcut bu seviyede.


Ancak Android de günlük kullanımı fazlaca etkileyecek detayların her yıl çıkan sürümler arasındaki farklılığı oluşturması gerekirken böyle bir etken olamayabiliyor.

 

Hangi Modeller Android Oreo Güncellemesini Alacak ?

 

Bu sorunuzun cevabı videomuzda. Android Oreo güncellemesini alması kesin olan modelleri derlerdiğimiz videomuzdan kullanmakta olduğunuz modelin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İyi seyirler.

 

Son olarak şunu da belirtelim. Bazı modeller kesin olmamakla beraber bu güncellemeyi alabilirler. Örneğin Samsung’un A7 2016 modeli gibi. Tabi bunu zaman ilerdikce göreceğiz. Kasım ayında güncellemenin dağıtımına başlanacak. Ülkemizde de Kasım ayı içerisinde dağıtıma başlanmasını bekliyoruz.

 

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz