Android 12 tanıtıldı. Google I/O 2021 süresince merakla beklenen yeni işletim sistem sürümü beta 1 ile sınırlı sayıda cihaza dâhil edilecek. Bununla birlikte tasarım konusunda yeniliğe gittiği açıkça görülen Google’ın Android ve Google Play ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Sameer Samat’a göre “Android tarihindeki” en büyük tasarım değişikliği ile karşı karşıyayız. Tüm arayüz öğeleri daha büyük ve parlak hale gelirken kenarlar daha yuvarlak şekle büründü. Yeni tasarım anlayışı ile birlikte işletim sistemi daha anlaşılır ve sezgisel görünüme kavuşuyor.

Android 12 özellikleri

Yeni Android’in arayüz teması, seçilecek duvar kâğıdının renkleriyle otomatik olarak uyum sağlayabileceği belirtildi. Bununla birlikte Google yeni işletim sistemi sürümüyle beraber animasyonları ve kilit ekranını yeniden ele almış durumda. Hızlı ayarlar panelini de makyajladığı bilgisi yer alıyor. Ek olarak yeni bir widget sisteminin de dahil edildiğini söyleyebiliriz.

Yeni gizlilik özelliği

Android 12 sürümüyle beraber hangi uygulamaların hangi verilerimize eriştiğini görmemize yardımcı olacak yeni bir gizlilik panosu sunuyor. Ayrıca hızlı ayarlar menüsü vasıtasıyla mikrofon ve kamera erişimini tamamıyla kapatabileceğiniz gibi uygulama hem kamera hem de mikrofona erişiyorsa ekranın üst kısmında küçük simgeler görünecek.

Telefonunuz araba anahtarınız

Anahtar unuttum, içeride kaldı veya kırıldı derdine son. İmdadınıza Android telefonunuz yetişecek. Yapılan iş birlikleriyle birlikte Pixel modellerine ve belirli Samsung modellerine entegre edilecek yazılımsal özellik sayesinde ilk etapta BMW marka araçlarınızın kapısını açıp kilitleyebileceksiniz.

Pil tüketimi ve CPU performansı

Google ekibi yapılan yeniliklerle birlikte Android 12 çalıştıran modellerin CPU performansının daha verimli olacağını söyledi. Hatta pil ömrünü artıracağını da iddia ediyor.

Android 12 beta 1 indirilebilir durumda

Google Pixel başta olmak üzere 11 farklı cihaz üreticisinin belirli modellerinde beta erişimi başladı. Asus, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Techno, TCL, Vivo, Xiaomi ve ZTE vb. Buna ek olarak kararlı sürüm gelene kadar sisteme yeniliklerin dâhil edileceğini kaydedelim.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz