Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan Android tabanlı akıllı telefon mevcut. Yaygın bir ekosistemde herkesi memnun edecek cihazlar olması zor. Bunun nedeni ise her donanımın bir çok farklı üreticisi olması. Örneğin işlemci ve grafik kartı tarafında bilinen firmalardan bir kaçı Qualcomm, ARM, MediaTek ve Mali’dir.

Telefon üreticilerine baktığımızda çoğu Asya menşei firmalar. Bir kaç örnek vermek gerekirse Sony, Samsung, LG, Lenovo, Huawei, HTC, ZTE, Xiaomi, One Plus vesaire. Hal böyle olunca sorunlar da ortaya çıkmaya başlıyor.

Bu sorunlar genelde şunlardan kaynaklı oluyor.

  1. Yazılımın fazla özellikle doldurulması
  2. Yazılımın fazla bellek tüketmesi
  3. Kasanın fazla dayanıklı olmaması
  4. Donanımın fiyata göre zayıf olması

bu saydığımız nedenlere daha fazlası da eklenebilir tabi. Bizim burada temas ettiğimiz nokta Yazılım kısmı. Android cihazların yazılımdan sonuna kadar istifade edemediği durumlar olabiliyor. Örnek vermek gerekirse yakın bir döneme kadar Samsung kullanıcıları da iyi bilir “TouchWiz” arayüzününde “Rehber ve Galeri” uygulamaları tepe modelde dahi yavaş çalışmaktaydılar. Bu sorunu çözdü artık Samsung.

Öte yandan Tayvandlı HTC’ye bakarsak yazılım olarak belki de en stabil Android telefon. Firmanın handikabı da kaliteli metal kasası ve iyi optimize edilmiş yazılımına rağmen Samsung kadar marka algısı olmamasına rağmen Samsung seviyesindeki fiyatlarla firma olması gerektiği yerde değil.

Bir başka firma Çinli Lenovo da PC pazarında Amerikalı HP’yi geçti ve liderliğe oturdu. Daha sonra da mobil pazarda da daha önce Google’ın bünyesinde bulunan Motorola’nın mobil kısmını satın aldı ve Motorola markalı ürünler ülkemize tekrar gelmeye başladı.

Özet olarak en dikkat edilmesi kısım akıllı telefonda en çok kullandığınız özelliğinin sizi tatmin etmesi bazen yetmeyebilir. Kamera yazılımı ve performansı size fazlasıyla yeterli gelebilir. Ancak arayüzde günlük kullanımınızı etkileyecek sorunlar olabilir. Bunun için şunların hepsinin belli bir seviyenin üstünde – yani akıcı günlük kullanım – olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Değineceğimiz noktaları bir çoğunuz biliyorsunuz aslında. Telefonun yazılım arayüzünde biraz gezinin. Bir çok modelde yeni olduğu için ve içinde belli miktarda uygulama olmadığında takılma ve yavaşlama gibi durumlar yaşanmıyor. Bazı cihazlarda neredeyse tamamını doldurmadığınız sürece bir sorun yaşatmaz iken bazı cihazların daha az bir kısmı dolduğunda sorun yaşatabiliyor. Bunun nedeni cihazın belleğinin – yani RAM – dolmuş olması. 2 GB ve üzerindeki RAM kapasiteli cihazlar oldukça alt seviyelere indiler fiyat olarak günümüzde.

Bu sayede çok fazla RAM’in dolması ile ilgili sorunlar yaşamanız pek olası değil. Yani RAM miktarı çok önemli değil. Özellikle HTC ve Sony gibi kararlı, sade ve son derece az kaynak tüketimi olan arayüzlerde bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz