2020 yeni Telsiz Kullanım Ücreti ne kadar oldu?

0
Telsiz Kullanım Ücreti

Google News Abone Ol

Bildiğiniz gibi operatörlerden hat satın alırken Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği, hat alırken Telsiz Kullanım Ücreti ödüyor.

2019 yılı itibariyle aylık 2,32 TL taksitle tahsil edilen bu ücrete yeni yılda zam yapıldı. 1999 depreminden sonra, “Bir yıla mahsus tahsil edilecek.” denilerek konulan vergi, yirmi bir yıldır aktif olarak tahsil edilmekte.

Asus, ROG serisi ürünlerini CES 2020’de tanıttı!

2020 Telsiz Kullanım Ücreti ve hat ücreti kaç TL?

Turk Telekom - Turkcell - Vodafone Ramazan Kampanyaları

Bende dün itibariyle bir GSM hattı satın aldım. 2020 yılı itibariyle yansıyan güncel ücretler hakkında fikir sahibi olmanızda rol oynayacak bir durum.

Tarife ücretinden bağımsız olarak yeni hat açılışlarında üç farklı vergi tahsil edilir. Sözleşme imzalandıktan sonra ilgili GSM operatörü yılbaşında ve/veya yeni müşteri kaydı yaptığında doğan yaklaşık 130 TL’lik ücreti vergi olarak peşinen öder.

Müşterisinin iletişim faturasına da 12 eşit taksitle yansıtır. Bu durumda tarifesi 45 TL olan bir müşteri, bir yıl boyunca ortalama 58 TL telefon faturası ödemek durumunda kalacak demektir.

İlk bir yıl bittikten sonra ise sadece Telsiz Kullanım Ücreti ve tarife ücreti tahsil edilir. Ayrıca bu yıl 2002 doğumlu olanlar da 18 yaşına girmeye başladı. Bununla birlikte kendi adlarına hat almak istemeleri ve/veya devir alma işlemi yapmaları durumunda yasalar gereği vergiye tabii tutulacakları için yeni hatlarından dolayı vergi sorumluluğu altına girerler.

Operatörler vergileri peşin ödüyorlar

Bu üç operatör her yılbaşında ve yeni müşteri kazandığı tarihlerde doğan 130 TL civarındaki ek vergiyi Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne peşin olarak ödemektedir.

Son olarak adınıza kayıtlı her yeni hat için ayrı ayrı tahsil edilecektir bu ücret. e-Devlet üzerinden adınıza kayıtlı hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Daha fazlası için TeknoKroki.com adresini takipte kalmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz