Huawei ilk yonga seti üretim tesisini inşaa etti

0
Huawei yonga seti
Google News Abone Ol

Huawei yonga seti üretiminde dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen Çin adına önemli bir adım atmış oldu. Çin’in pandemi ile dünya gündemine oturan Wuhan kentinde ilk çip üretim fabrikasının inşaatını tamamladı. Toplam 200.000 metrekareden fazla alana sahip.

Tesis bünyesinde üretim hattı, elektrik santrali, yazılım fabrikası ve birkaç tesisi içeriyor. Tesis tasarımdan paketlemeye kadar bütün bir sürecin gerçekleştirileceği bir yarı iletken tesisi olacak. Bu Huawei’nin kendi yonga setlerini üretme noktasında bir fayda sağlayacaktır. Ayrıca Huawei Şangay’da da bir tesis daha kuracak.

Tesis uzun vadede Huawei’ye kazanım sağlayacak gibi duruyor. Önümüzdeki yıl 45nm yonga üretimine başlayacak Huawei, 2022 yılında 28nm boyutuna inmeyi hedefliyor. Günümüzde tepe model akıllı telefonlarda bu değer 5nm seviyelerinde ve 3nm üretim süreçleri konuşuluyor.

ABD tarafından uygulanan yaptırımlar sonrası Huawei’nin böyle bir adım atmış olması işleri kızıştırabilir. Bilindiği üzere ABD-Çin ticaret savaşlarında Huawei’ye de ABD ürün ve yazılımlarını kullanması yasaklanmıştı.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda fikirlerinizi bizimle paylaşın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz