Agality Robotics isimli bir şirket iki ayaklı bir robot tasarladı.

 

 

Bu robotun adı Cassie. Cassie devekuşunu andıran bir tasarıma sahip. Başı ve kanatları yok. Ters dizleri bulunan robotun ayaklarında motorları bulunuyor.

Şirketin CEO’su Damian Shelton:

İnsanları tasarım açısından değerlendiriyoruz. Bizim tasarladığımız robot asansörü bulunmayan binalarda – sadece merdiven ile erişim imkanı olan binalarda – tekerlekli olan modellere göre daha çevik ve yetenekli olabilir.

şeklinde bir ifade kullanıyor. Ayrıca düz bir zeminde – yani yer seviyesinde – birtakım işlemlerde oldukça başarılı olabilecek bir tasarıma sahip.

 

 

Cassie Nasıl Bir Avantaj Sağlayabilir?

Cassie’nin asl avantajı diğer robotlarla kıyaslandığında ortaya çıkıyor. Engebeli arazilerde tipik bir insan ayağı gibi reaksiyon gösterebilir. Bu durumda bir çok insan için hayatını kolaylaştırabilir.

Kullanılan motorların insanlardaki kas-iskelet sistemi kadar kuvvetli olamamasından dolayı dış kaynaklara bağımlı olduklarını da belirtiyor CEO Damian Shelton.

Hidrolik sistem kullanan robotlarda insan hareketlerini taklit etmesi biraz zor olabilir. Ancak Cassie’de bu davranışları taklit edebilmek için pasif geri bildirim sağlayan yaylar kullanılmakta. Bu sistem taklit sistemini biraz daha kolaylaştırıyor diyebiliriz.

CEO Shelton Cassie’nin sistemini arabalarda yer alan süspansiyon sistemine benzeterek

Cassie bilgisayar olmaksızın bir takım tepkileri mekanik olarak saptayabiliyor. Sistemdeki yaylar sayesinde yeryüzündeki etkileri ele almamız gerekmiyor.

şeklinde açıklıyor kısaca.

Robot uzmanı Antonie Cully – İmperial College London’dan – son yaşanan gelişmelerle iki ayaklı Cassie gibi robotların daha uygun hale geldiniğini ancak maliyetlerinin biraz fazla olması ve karmaşık makineler olmalarından dolayı maddi kaynak bulmaları konusunda sorun yaşayacaklarını dile getiriyor.

Önümüzdeki yıllarda Cassie’nin yeni versiyonlarını 100 bin $’ın altında bir fiyatla piyasaya sunmayı hedefliyor firma. Daha sonraki aşamada firma, hacmini arttırarak bir modelim bir aradan daha düşük bir şekilde mal edebilmeyi hedefliyor.

Cassie şu anda saniyede 3 metre hıza ulaşabiliyor ve 10 saat boyunca hareket edebiliyor. Cassie ile Agility Robotics’in odaklandığı nokta ani hareketler. Ayrıca 7 – 8 yılı geçmeden daha iyi bir noktada olacaklarını belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz