Samsung yeni kamerasını duyurdu: ISOCELL HPX

0
IOSCELL HPX kamera

Samsung yeni kamerası olan ISOCELL HPX modelini duyurdu. Şirket pazar içerisinde tüketiciler tarafından her ne kadar akıllı telefonlarıyla ve aksesuarlarıyla bilinir olsa da kamera tarafında da başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Kamera özellikleri arasında en dikkat çekici iki fonksiyon bulunuyor. Bunlardan ilki 8K çözünürlükte 30 FPS’ye kadar video çekimi ve bir diğeriyse farklı aydınlatma koşulları için 12,5 MP ve 50 MP çözünürlük modlarının kullanılabildiği Tetra 2 Piksel gruplama teknolojisi.

Yakın süreçte Galaxy S23 Ultra modelinin 200 MP kamera ile geleceği bilgisini edinmiştik. Ancak ISOCELL HPX kamerasının bu modelde olacağı düşünülmüyor. Çünkü şirket yeni kamerasını Çin Halk Cumhuriyeti’nde duyurmuştu. Ürünün Asya pazarında piyasaya sürülmesiyle beraber küresel pazara gelmemesi ihtimali de yer alıyor.

Samsung ISOCELL HPX özellikleri

Görünüşe göre Samsung, öncelikle piksel sayısına ve düşük ışık koşullarında performans pahasına küçük bir sensör oluşturmaya odaklandı. Şirket, ISOCELL HPX’in 0,56 mikronluk küçük piksellere sahip olduğunu ve ana satış noktalarından birinin sensörün %20 oranında azaltılmış bir alana sahip olabilmesi olduğunu açıkladı.

Sensör, iyi aydınlatılmış ortamlarda 200MP çözünürlükten tamamen verim alabilir durumda olacak. Bununla birlikte, daha zayıf aydınlatma koşullarında 50MP çekim modları için 1,12 mikron piksellere dönüştürmek için piksel gruplama teknolojisini de kullanabilir. Ek olarak, düşük ışıklı ortamlarda 12,5 MP modu için daha da fazla pikseli tek bir 2,24 mikron pikselde birleştirebileceği de ifade ediliyor.

200MP ISOCELL HPX için kullanılabilen diğer özellikler arasında saniyede 30 kare hızında 8K video kaydı, 4K ve FHD kaydı, çift HDR, Akıllı ISO ve Süper QPD otomatik odaklama bulunur.

Son olarak Galaxy S23 Ultra modelinde bu kameranın kullanılmayabileceği ancak telefonun 200 MP kamerayla geleceği biliniyor. Zaman gösterecek olsa da şu anda işaretler IOSCELL HP2’nin S23 Ultra’da kullanılacağı yönünde.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz