Samsung QNED

Ekran üretimi konusunda dünyadaki büyük şirketlerden olan Samsung yeni ekran teknolojisi QNED panellerin üretimine 2021 yılında başlamaya hazırlanıyor. Dört yılda geliştirilen panellerin arka planında 7T2C TFT (ince film transistör) yer alıyor. Devre tasarımı da Samsung’un kulandığı OLED panellere benziyor. Birincil endişe noktası ise verimlilik oranı.

Arka planda 10 ile 20 nanorodun hizalanması gerekiyor ve bu hizalamadaki küçük bir sapma kısa devreye sebebiyet verebiliyor. Bunu önlemek adına Güney Koreli şirket bir adet de onarım transistörü dahil ederek bu sorunun önüne geçmeyi umuyor.

Samsung, 2021 yılında kadar fabrikaları için üretim ekipmanına yatırım yapıyor olacak.

Samsung, sektöre uzunca bir süre AMOLED ekranları ile adından oldukça söz ettirmeyi başardı. Hatta uzunca bir süre bir numaralı rakibi olarak adlandırabileceğimiz Apple, iPhone 12 serisinde kullandığı OLED panelleri Samsung’dan tedarik ediyor. Güney Koreli firma yeni teknoloji arayışlarına devam ederek bileşen pazarındaki gücünü korumayı hedefliyor olabilir. Akıllı telefon satışlarındaki daralma sonucu farklılığı sunan firmalar daha güçlü olmaya devam edecek. Galaxy Note serisi de bunlarda birisi. Ancak Galaxy S Serisi bu özelliğe sahip değil. Bakalım ileride bizleri bekliyor…

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz