Mobil cihaz üreticilerinin en önemlilerinden biri olan Samsung, mobil cihazları için donanım yapmaya hazırlanıyor. En hızlı belleği üretmek isteyen Samsung, mıknatıs dirençli rastgele erişilebilir bellek – kısacası MRAM – adını verdiği belleği 24 Mayısta tanıtmayı planlıyor.

Geçici bellek türü olmayan MRAM, okuma ve yazma için dönme momenti aktarım teknolojisi kullanılıyor. En önemli özelliği ise aktifken en alt seviyede enerji harcıyor. Eğer pasif durumdaysa hiç enerji tüketmiyor. NAND teknolojise göre , 1000 kat daha hızlı yazma ve veri okuma hızına sahip olması dikkat çekiyor.

Şu anda kullanımı NXP adındaki şirket ile yapılan anlaşmayla nesnelerin interneti (LoT) cihazlarında kullanılacak. Nedeni ise şuan bellek sadece birim başına sadece birkaç megabayt kullanması yüzünden böyle bir karar aldılar. Çünkü MRAM şimdilik uygulamalarda ön bellek olarak kullanılıyor ve öteye geçmeyi başaramadı.

Bunun yüzünden şuan mobil cihazlarda kullanıma başlanmayacak. Anlaşılan şirket ile piyasaya çıkmayı planlayan Samsung, MRAM’i geliştirerek mobil cihazlara hazırlayacak. Bu bellek mobil cihazlarda kullanıma başlanırsa eğer daha hızlı telefon , tablet ve diğer cihazlar anlamına gelecek. Böylece hiçbir aksaklık yaşamadan cihazları kullanabileceksiniz. Eğer MRAM’ i görmek istiyorsanız Samsung’ un 24 mayısta yapmayı planladığı etkinliği bekleyecekseniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz