Günümüzde yaygın olarak kullanılan 802.11ac standardı bir çok kullanıcı için yeterli bağlantı hızlarını kablosuz bağlantı üzerinden sunabiliyor. 

 

 

 

Bugün mobil işlemci üreticisi Qualcomm 802.11ax bağlantı standardı ile ilgili açıklama yaptı. Bu teknoloji teorik olarak 1.8 Gbps(Gigabit per second -1 saniyedeki gigabit miktarı-) hızını sunabiliyor. Bu hızı sunarken de 802.11ac standardından 3’te 2 oranında daha az güç tüketecek.

Yeni standart 2.4 GHz ve 5.0 GHz bantlarını birleştirerek Dual Band Simultaneous aracılığıyla 1.8 Gbps hızını sunabilecek. Teoride 4 kat bir hız artışı söz konusu.

Bu özelliği destekleyen işlemcileri Qualcomm 2017 yılının ilk yarısında sunmayı hedefliyor.

Bu teknolojinin gerekliliği olarak sadece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden internete bağlanmıyoruz. Artık hayatımızda akıllı cihazlar da oldukça mevcut. Henüz yaygınlaşma aşamasındalar. Ancak yakın gelecekte yaygın olarak kullanılmaya başladığında bir hanedeki teknolojik cihaz sayısı da artış gösterecek ve internet etkileşimi sağlayan cihaz sayısı da artacak. Böylece bağlantı hızı ihtiyacı da daha çok cihaza paylaştırılacağı için artış gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz