Nvidia, dünya üzerinde oyuncular için ekran kartı denince ilk akla gelen firma olarak biliniyor. Bütün herkesin aklına kazınan bu firma, her sene yaptığı GPU Teknoloji Konferansı’nı gerçekleştirdi. Yapılan bu konferansta şoke eden bir gelişme yaşandı. Nvidia, gelecek nesil GPU’sunu tanıtan firma, performans olarak canavar gibi olduğunu belirtiyor. Firmanın CEO’su Jen-Hsun Huang, Volta GPU’nun yanında yeni ürettikleri bilgisayar olan DGX-1’i de tanıttı.

Gelecekte büyük işlere adım atacak olan bu GPU, 12 nonometre kalınlığındaki bir V100 işlemciye, 16GB HBM2 belleğe ve yapay zeka teknolojilerindeki rakiplerine nazaran kat kat daha iyi hesaplama gücüne sahip. Yeni GPU, 21 milyar transistör ve 5.120 CUDA çekirdeğine sahip. Bununla birlikte firmanın ürettiği DGX-1 adlı yeni bilgisayarlarının GPU’su olarak görev alıyor.

Ayrıca Pascal mimarisi ile karşılaştırıldığında %50 daha verimli çalışıyor. Bununla birlikte FP32 ve FP64 performanslarıyla güç dalgasında büyük artışlar sağlıyor. Pascal mimarili Tesla P100’ün teraflops çıktısının 12 kat daha fazlasını sağlayabiliyor. Ayrıca performans olarak da FP64 %7 teraflops ve FP32 ise %15 teraflops güç sağlıyor. Yapay zeka’ya önem veren Nvidia, bu GPU’yu da yapay zeka yapımında yardımcı olarak kullanacak.

Ayrıca yapay zekaya sahip olan yeni bilgisayarı DGX-1 de, yeni nesil GPU’nun sergilediği performansın yarısını sergiliyor. Yeni ürettikleri GPU ve bilgisayarı birlikte kullanarak piyasaya sürecekler. Nasıl bir performans sergileyecekler bizde merakla bekliyoruz. Söylentilere bakılırsa sorumuzun cevabını 2018’den önce almak zor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz