MediaTek Helio P90 Duyuruldu! Detayları!

MediaTek Helio P90 Akıllı Telefonlarda Yapay Zeka ve Fotoğraf Deneyimlerini Bir Sonraki Seviyeye Taşıyor

0
MediaTek Helio P90

MediaTek’in yeni işlemcisi Helio P90, güçlü bir Yapay Zeka donanımı ve ileri düzey kamera uygulamalarını enerji verimliliğiyle bir arada sunuyor.

Dünyanın önde gelen işlemci geliştiricilerinden MediaTek, uzun zamandır merakla beklenen gelişmiş yapay zeka mimarisine sahip yeni yonga seti Helio P90’ın lansmanını gerçekleştirdi. MediaTek Helio P90, daha ileri düzey yapay zeka uygulamaları için geliştirilen yeni nesil mimari ve APU 2.0 yapay zeka işlemci birimiyle geldi. Yeni yonga seti Helio P90, endüstri standartlarının önüne geçen 1127 GMACs (2.25TOPs) performansıyla, mobil cihazlarda en üst düzey yapay zeka gücü sunuyor.

Yapay Zeka Uygulamarında Helio P90 ile Performans Artışı

Yapay zeka uygulamalarında Helio P70 ve Helio P60 işlemcilere oranla 4 kata kadar daha fazla güç sunduğunu iddia ediyor. Bu özellik, kullanıcıların akıllı telefonlarında yapay zekadan daha hızlı, daha kolay ve daha verimli bir şekilde yararlanmalarını sağlıyor; aynı zamanda da batarya ömrünü uzatıyor.

MediaTek’in yüksek performanslı yeni nesil işlemcisi Helio P90, Google’ın görseller üzerinden tanıma ve arama yapılabilmesini sağlayan Google Lens uygulaması ve artırılmış gerçeklik platformu ARCore ile de tam uyum gösteriyor. MediaTek ve Google arasında yakın iş birliği ile yürütülen çalışmalar sayesinde, akıllı telefon üreticileri bu uygulamaları cihazlarına Helio P90’la entegre edebilecekler. MediaTek, Helio P90 müşterisi üreticilere, ARCore ve Lens referanslarını da içeren güçlü bir yazılım desteği de sunuyor.

Yapay zeka odaklı kamera deneyimleri için özel tasarlanan imaj sinyal işlemcisi (ISP), yapay zeka motoru sayesinde, düşük ışık düzeylerinde ya da hareket durumunda bile, yüksek bir yüz ve ortam tanıma performansı sunuyor.

Helio P90 Yapay Zeka

Google Lens ve ARCore Desteği

Helio P90’ın güçlü yapay zeka motoru, vücut hareketlerinin hızlı şekilde takibi ve analizi gibi karmaşık işlemleri, kullanıcılar için dinamik deneyimler haline getiriyor. İşlemci, Google Lens’in ve ARCore’un yanı sıra, sanal gerçeklik, yüz tanıma, gerçek zamanlı imaj güzelleştirme, derin makine öğrenimi, obje ve ortam tanıma, gerçek objeleri sanal gerçeklikle birleştiren hızlı karma gerçeklik gibi uygulamaları da destekliyor. Fotoğraf ve video çekimlerinde gerçek zamanlı iyileştirmeleri mümkün kılıyor. Akıllı cihaz üreticileri ayrıca, MediaTek’in NeuroPilot Yapay Zeka teknolojileri sayesinde, TensorFlow, TF Lite, Caffe ve Caffe2 gibi çerçeve uygulamaları da kullanabiliyorlar.

48 MP süper büyük kamera ya da 24 + 16 MP çiftli kamera kullanımını da destekleyen Helio P90, akıllı telefonlarda en yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekim imkanı da sunuyor. Kullanıcılar, saniyede 30 kare (30 FPS) hızla 48MP, ya da HD kalitesinde 480FPS süper yavaş hızlı çekim yapabiliyor. MediaTek’in üçlü imaj sinyal işlemci seti (Triple ISPs) teknolojisiyle sağlanan 14-bit RAW ve 10-bit YUV işleme gücü, fotoğraf meraklılarına en güzel görüntüleri yakalama ve işleme olanağı sağlıyor. Kağıt üstünde oldukça iddialı değerler.

Helio P90’ın sekiz çekirdekli tasarımı, 2.2 GHz hızda çalışan iki Arm A75 ve 2.0 GHz hızda çalışan altı A55 işlemciyi bir araya getiriyor. Grafik performansı için de Imagination Technologies’in PowerVR GM 9446 grafik işlemci ünitesini (GPU) içeriyor. MediaTek’in CorePilot merkezi işlem teknolojisi, işlemcilerin en verimli şekilde iş görmesini sağlıyor. Bu sayede Helio P90, cihaz kullanıcılarına güçlü deneyim ve yüksek performansı, düşük enerji tüketimiyle birlikte sunmayı amaçlıyor. Bunun yanında işlemciye yer veren firmanın kullandığı arayüzün de etkili olduğunu belirtelim.

Helio P90 aynı zamanda, yüksek hızlı Cat-12 (DL) / Cat-13 (UL) 4G LTE modemiyle çift SIM. çift VoLTE, 4G, LTE WorldMode protokollerini de destekliyor. 4×4 MIMO ve 256QAM desteği, kalabalık alanlarda bile, yüksek hızlı veri aktarımı sağlıyor. İşlemci, 2×2 802.11ac ve Bluetooth 5.0 teknolojilerini de destekliyor.

Helio P90 Ne Zaman Piyasadaki Yerini Alacak?

MediaTek yazılım desteği verme sorununu aşabilirse Helio P90 modeliyle birlikte daha fazla modelde kendisine yer bulabilir. Çoğunlukla ekonomik olmaya çalışan modellerde daha düşük seviye işlemci modelleri kullanılan MediaTek üst seviyeye verimlilik oranı olarak rakipleri kadar kaliteli ürünler sunamadığı için geride kalmıştı.

MediaTek’in Helio P90 işlemcisinde ARCore ve Google Lens desteği, 2018’in son çeyreğinde üretilen ve Android yazılımının son sürümü Android Pie kullanan cihazlarda da kullanılabilecek. Helio P90’ın, 2019 yılı birinci çeyreği itibarıyla tüketiciler için seri üretilen akıllı cihazlarda yerini alması bekleniyor.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz