M1 İşlemcili MacBook modellerinin içini açtılar!

0
M1 MacBook modellerinin içini açtılar

Google News Abone Ol

Cihazların tamir edilebilirliği konusunda değerlendirmelerde bulunan iFixit ekibi M1 işlemcisiyle gelen yeni MacBook Air ve MacBook Pro modelinin içini açtı. Bakalım farklı neler var? Tamir edilebilirlik oranları nasıl?

İç tasarım olarak MacBook Air öncülünden farklı olarak fansız bir tasarım ile geliyor. 2020 yılında Intel işlemcili olarak güncellenen son MacBook Air üzerinden kısa bir süre sonra Apple M1 ile güncellenmesiyle daha sessiz olacak. MacBook Pro modeli ise Intel işlemcili model ile neredeyse aynı kasa içi tasarıma sahip. M1 işlemcisi sayesinde aynı işlemlerde Intel versiyonuna göre daha serin kalmayı başarabiliyor.

MacBook Air M1 Kasa İçi Tasarımı

Yeni MacBook Air önceki model ile hemen hemen aynı kasa içi tasarıma sahip. Daha önce de belirttiğimiz gibi kasa içinden fanın çıkartılmış olması en büyük değişiklik olarak karşımıza çıkıyor. Pil yapısında da küçük değişiklikler mevcut. Bunun dışında bir önceki MacBook Air modeli ile hemen hemen aynı tamir prosedürlerine sahip. Fan temizliği gibi bir dertten kurtulmayı kim istemez sorusuna istemem cevabını verecek kişilerin sayısında ciddi bir azlık olacağını düşünüyoruz.

MacBook Pro M1 Kasa İçi Tasarımı

Yeni MacBook Pro modeli öncül Intel işlemcili modeline göre daha az değişiklik içeriyor. MacBook Air modelinde fansız yapıda performans konusunda başarılı bulunan M1, MacBook Pro modelinde de yük altında fanı fazla yormayacak gibi görünüyor. Fanlı olduğu halde fansızmışcasına çalışan dizüstü modellerinden biri olmayı başaracak gibi görünüyor yeni M1 işlemcili MacBook Pro modeli. Onarım prosedürleri öncül model ile aynı olmasa bile MacBook Air modellerinde göre daha benzer olacağını da söyleyebiliriz.

İşte M1 İşlemcisi

Apple A14 Bionic gibi 5 nm üretim süreci ile üretilen M1 iki farklı versiyon ile geliyor. İki kümeli sekiz adet çekirdeğe sahip M1’de 4 çekirdek performansa odaklıyken 4 çekirdek te enerji tasarrufu odaklı olarak optimize edilmiş durumda. Entegre GPU olarak iki seçenek bizleri karşılıyor. Aynı üretim hattından çıkan M1 yongalar kullanılsa da 8 ve 7 çekirdekli iki farklı GPU entegre olarak yer alıyor. Yedi çekirdekli sürümde Apple “bölme” adını verdiği bir işlem ile düşük kaliteli silikonlarda bir adet çekirdeği pasif hale getiriyor.

Ayrıca bellekler de M1’e entegre olarak geliyor. Hemen yanında iki adet LPDDR4X modülü yer alıyor.

Yeni iki modelde de bir yonga eksik. Apple’ın Intel işlemci kullandığı dönemde kullandığı T2 yongası M1 ile beraber rafa kalkmış görünüyor. Bu yonga içindeki ve birçok harici görev M1 yonga setine dahil edilmiş durumda. T2 yongasına birçok işlevi uzun zamandır Intel’ten alarak aktaran Apple bugünkü geçiş sürecine hazırlığını atmaya başlamış. T2 yongasında özellikle güvenlik ve şifreleme işlevleri yer alıyordu.

Daha fazlası için Teknokroki yi takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz