Klavye türleri nelerdir? Kullandığınız klavye türü!

0
Klavye Türleri

Kullandığınız dilin alfabesine özel olarak farklı dizilimlere sahip klavyeler olsa da aslında temelde birkaç çeşide ayrılmaktadır klavyeler. Klavye türleri yazısı içerisinde, özel ifadeleri nasıl kullanabileceğiniz, klavye çeşitleri ve klavyede bazı özel tuşlar hakkında genel bilgiler yer alıyor.

Klavye Türleri

Ülkemiz özelinde bu durum Q Klavye ve F Klavye olarak iki farklı şekilde yaygın olarak ifade edilmektedir. F Klavyede Türkçe’de en çok kullanılan harfler parmaklarınız ile kolay erişilebilir noktalarda yer alırken Q Klavyede de İngilizce’de çok kullanılan harfler bu şekilde konumlandırılmıştır. Günümüzde daha yaygın olan klavye Q Klavye olmakla beraber F Klavye de kullanılmaktadır. Ancak bu iki klavye aynı tür içerisinde konumlandırılabilir. Sadece tuş dizilimi açısından farklı olmaktalar. Ek olarak Q Klavyede de alfabemizde yer alan “ş, i, ü, ö” gibi özel harfler yer alabilmekte.

Klavye boyutları

Tam Boy Klavye

Klavyeleri ana hat olarak iki seçeneğe ayırabiliriz. Tam boy ve tam boy olmayan şeklinde. Tam boy klavyelerde numerik tuş takımı olarak tabir ettiğimiz, rakamların ve dört işlem tuşlarının yer aldığı bir kısım bulunmakta.

Tam boy olmayan klavyelerde bu kısım çıkarılmış oluyor. Ancak harf tuş takımının üzerinde de rakamlar yer almakta.

Özel tuşlar

Ayrıca oyunlar için özelleştirilmiş klavyeler de mevcut. Özel fonksiyonlar, oyunlar göre özelleştirdiğiniz tuş kombinasyon profilleri arasında geçiş yapabileceğiniz özel tuşlar bulunabiliyor. Multimedya içerikleri için “durdur-başlat, sonraki, önceki, ses ayarı” gibi tuşlar da ek olarak konumlandırılabilmekte.

Özel ifade ve semboller

Klavyede olmayan semboller
Klavyede olmayan semboller

Klavyeler üzerinde yer almayan, ancak günlük hayatımızda yer eden bazı özel sembol ve emoji olarak tabir ettiğimiz grafikler mevcut. Özel sembol ve emojiler doğrudan klavye üzerinde bulunmuyorlar. Çeşitli tuş kombinasyonları ile kullanabiliyoruz. Örnek olarak en popüler olan ifadelerden tebessüm içeren emojiyi ini nokta üst üste ve kapa parantez (: ) ) ile elde edebiliyoruz. Klavyede olmayan semboller olarak bir çatı altında toplayabileceğimiz bu ifade ve sembolleri çeşitli sosyal medya platformlarında bu kısayolları bilmesek de kullanabilmemiz mümkün.

Özel tuş işlevleri

Özel Tuşlar Backspace

Yazımızın sonuna gelmeden önce klavyedeki bazı tuşların işlevinden bahsetmek istiyoruz. Her klavyede yer alan ve hayatımızı kolaylaştırılan kısayolları kullanmamızı sağlayan, yazı yazma ve kullanıcı deneyimimizi iyileştiren tuşların birkaçına liste halinde bir bakalım.

  • CTRL (Mac sisteminde CMD) tuşu: Çeşitli fonksiyonları çalıştırmak için bazen bir harf ile bazen de en yakın arkadaşı Shift tuşu ile kombine olarak kullanılmaktadır. Örnek olarak CTRL+W tuşu ile tarayıcıda gezerken geçerli sekmeyi kapatabilir. İşletim sistemi içerisinde açtığınız bir pencereyi kapatabilirsiniz.
  • Shift tuşu: Çeşitli fonksiyonları çalıştırmak için bazen bir harf ile bazen de en yakın arkadaşı CTRL tuşu ile kombine olarak kullanılmaktadır. Örnek olarak CTRL+Shift+S tuşu ile farklı kaydetme özelliğini destekleyen uygulamalarda kullanabilirsiniz. İngilizce olarak Save As olarak geçmektedir. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Paint vb.
  • Backspace tuşu: Ürettiğiniz yazılı içeriklerde bir hata mı yaptınız? Bu hatayı düzeltmek için Backspace tuşu sizin için olmazsa olmaz. Silme işlevini sunan bu tuş ile ekrandaki imlecin solunda yer alan karakter veya karakter bütünlerini silmeniz mümkün.
  • Space (Boşluk) tuşu: Yazı yazarken ya da bir sayfada gezinirken kaydırma, boşluk verme gibi işlevleri kullanmanızı sağlar. Klavyedeki en büyük tuştur.
  • Enter tuşu: Yazı yazarken alt satıra geçme, bir e-posta vb. içeriği oluşturduktan sonra göndermek için kullanabileceğiniz, klavye üzerinde kendine has bir şekli olan, bazı klavyelerde daha küçük boyutlu olarak da konumlandırılabilyor, bir tuş.
  • CAPSLOCK tuşu: Yazı yazarken, şifre oluştururken büyük ve küçük harf şeçeneklerini aktif etmenizi sağlayan bir kilit tuşu. Çoğu klavyede tuş üzerinde ya da klavyede uygun bir noktada ışık ile açık olma ve kapalı olma durumu takip edilebilmektedir.
  • TAB tuşu: Tarayıcıda sekmeler arası geçiş için, işletim sistemi içerisinde pencereler ve uygulamalar arasında geçiş için kullanılan bir tuştur. CRTL+TAB ile sekmeler arası ileri, CRTL+Shift+TAB ile geri gidebilirsiniz. Pencereler arası ALT+TAB ile ileri, ALT+Shift+TAB ile geri gidebilirsiniz.
  • ESC tuşu: Uzun adı Escape olan Türkçe’de kaçış, kaçmak anlarımda olan ve klavyede sol üst kısımda yer alan tuş. Bu tuş ile işlemleri geri almak ve BIOS içerisindeyken kullandığımız bir tuştur.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz