Intel, işlemci pazarında güçlü rakipler karşısında ezilmemek için güçlü adımlar atmaya hazırlanıyor. Uzun yıllardır masaüstü için ürettiği işlemciler ile senelerdir piyasada varlığını sürdürüyor. Fakat AMD masaüstü dalında harekete geçmesi ile şaşkına dönen Intel, daha sonra da Samsung ve Qualcomm firmalarının mobil cihaz dalında harekete geçmesi ile eli ayağına dolaştı. Bir süredir piyasadaki yerini korumak için bir yol arayan Intel, sürücüsüz araba alanında harekete geçmişti.

Tabi bununla piyasada üst sıralarda devam edemeyeceğini anlayan Intel, daha sağlam adımlar atmak istiyor. Ancak çıkan haberlerde geleceğin diğer teknolojilerine destek veriyor iddialarından sonra Intel Geliştirici Konferansı da iptal edildi. Bunun üzerine şirket zor günler geçirmeye başladı.

Samsung da mobil işlemci pazarında önemli adımlar atıyor. Bunun üzerine tedirgin olan Intel çareyi Core i9’da buldu. Geçtiğimiz günlerde de Core i9’un özellikleri sızdırılmıştı. Bir süredir sessizliğini koruyan Intel, LGA-2066 mimarisi üzerinde çalışacak yeni nesil işlemcilerini tanıtmaya hazırlanıyor. Gelen bilgiler arasında “Basin Falls” kod ismiyle yeni nesil çiplerin Kaby Lake-X ve Skylake-X varyasyonları ile karşımıza çıkacağı ve Kaby Lake-X’in düşük, Skylake-X’in ise üst seviye modeller olacağı söyleniyor. Böylece Samsung’un karşısında alamadığı mobil cihaz işlemcisini masaüstünde almayı planlıyor.

Core i9 özelliklerini görüntüsünü alt tarafta yer alıyor.

Intel, mobil cihazlarda yaptığı işlemcilerde de istediği sonucu elde edemedi. Bunun üzerine piyasaya çıkarmaya hazırladığı Core i9’dan çok umutlu. Masaüstü işlemci üzerinden piyasada varlığını devam ettirerek kendini unutturmak istemiyor.

Merak ettiğimiz bir soru var aklımızda. “Sizce Intel eskisi gibi ismini her yerde duyurabilecek mi?”. Cevaplarınızı, başka sorularınızı ve önerilerinizi umut@teknokroki.com adresine posta atarsanız çok sevinirim. İyi günler dilerim. Bir daha ki haberde görüşmek üzere Hoş çakalın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz