Intel , geliştirdikleri bellekler üzerinde yeni teknoloji kullanmaya başladı. Optane bellekleri aktarma hızını arttırmak ve aktarma yaparken harcanan zamanı azaltmak için uyumlu makinelerde depolama sistemini hızlandırmak için tasarlanmıştı. Intel ve Micron tarafından ortaklaşa geliştirilen 3D XPoint bellek teknolojisini kullanılan ilk ürünler arasında. 3D XPoint , Nand flaş belleği ile aynı özelliklerinin çoğunu sunar. Ancak DRAM ‘ e benzeyen daha yüksek dayanıklılık ve belirli performans özeliklerini sunar. Intel Optane Memory ürünleri ve bunlarla ilişkili yazılımlar hızlı bir şekilde tasarlamak için en sık kullanılan veri bitlerini uyumlu bir sistemde önbelleklemek üzerine tasarlanmıştır. Eğer sözü geçen sistem yavaş ortanda donatılmışsa yanıt verme süresini iyileştirilebilir ve performansı önemli ölçüde artırılabilir. Bununla birlikte bu bellekler için düşük kuyruk derinlikleri daha yüksek performans ve tutarlılık nedeniyle görev için uygundur.

Intel Optane Memory gibi bir katı hal sürücüsü için Intel ‘ in Akıllı Tepki Teknolojisi kullanılıyor. Bu sürücülerde genel sistem performansını artırmak ve son kullanıcıya sunulan sürücü yapılandırmasını basitleştirmek için kullanılan bir önbellek mekanizmasıdır. SSD, bir sistemde, kapasite veya sürücü türüne bakılmaksızın önyükleme sürücüsü ile eşleştirilebilir, ancak Optane Bellek genellikle daha yavaş sabit sürücülerle bağlantılı olacak. SRT ile Optane Bellek  en sık erişilen veri blokları için (tamamlanmış dosyalar değil)  hızlı bir depo olarak kullanılacak . Bununla Birlikte sabit sürücüdeki kullanım kalıpları izlenerek ve en sık erişilen veri bitleri önyükleme sürücüsünden Optane SSD’ye kopyalanacak. Böylece SSD önbellek olarak kullanıldığından son kullanıcıya ayrı bir birim olarak sunulmayacak. Arka planda saydam bir şekilde çalışarak, Daha az bilgiye sahip kullanıcıların birden fazla sürücüyü yönetmesine alışkın olmalarına yardımcı olabilecek.

Intel’in Optane Memory serisinde  yer alan ilk ürünler 16 gb ve 32 gb kapasiteleri olan M.2 “gumstick”tipi NVME SSD’ler olacak . Yapışkanların kendileri de sadece bir (16GB) veya iki (32GB) 3D Xpoint bellek medyası paketleri ile birlikte Intel’in ürettiği denetleyici ve birkaç başka yüzeye monte edilmiş bileşenle birlikte cihazın bir tarafını dolduruyor. PCB’lerin arka tarafı temiz bir etiketi veya bazı pedleri bunun için saklayın.

Intel optan bellek 1
Intel optan bellek 2
Intel Optane Bellek 32GB M.2 “Gumstick” Katı Hal Sürücüsü

Intel Optane Bellek uyumluluğu açısından dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Intel Optane Memory, yalnızca Intel 7th Gen Kaby Lake tabanlı işlemciler ve 200 serisi yonga setleri veya daha yeni olan Windows 10 64-bit sistemler üzerinde çalışacaktır. Eski nesil Skylake tabanlı sistemler üzerinde çalışmayacaklar, ya da M.2 yuvası olsa bile daha eski bir şey üzerinde çalışmayacaklar. Özellikle, Intel Optane Memory, Z270, Q270, H270, Q250 ve B250 yonga setleri ile 7. Gen Core i5 / i7 tabanlı sistemler üzerinde çalışacak. Aynı chipsetler C236’ya ek olarak Core i3 işlemcileri ile de desteklenmektedir. Anakartın BIOS’u, Intel Optane Memory’in düzgün çalışabilmesi için gerekli kancalara sahip olmalıdır.

Intel optan bellek 3

Optane Belleği kurmak çok kolaydır çünkü uyumlu bir sisteme yükleniyor . Böylece M.2 Intel Optane Memory Stick’i uyumlu bir anakart yuvasına takmaktan başka hiçbir şeye ihtiyaç duyulmuyor. Ancak fiziksel kurulum için önyükleme sürücüsündeki işletim sistemi kurulumundan önce veya sonra yapılabilir. Sonra, OS kurulumu tamamlandıktan sonra, tek yapmanız gereken Optane Bellek sürücülerini kurmaktır. Optane Bellek sürücü paketi ayrıca, teknolojinin etkinleştirileceği (veya devre dışı bırakıldığı) bir Intel Optane Memory uygulaması içerir .

INTEL OPTANE BELLEK TEST İŞLEMLERİ ; 

Intel Optane Belleği bir Core i7-7500 tabanlı sistemde (Kaby Lake) Asus b250 anakart ,16GB KingStone RAm ve bir Wertern Digital Black 1Tb , 7200RPM sabit disk ile test edildi . WD sabit sürücüsüne Windows 10 Pro x64 kuruldu ve birlikte verilen Intel Optane Memory uygulaması vasıtasıyla Optane Belleğini açıp kapatıldı .Optan Bellek etkinleştirildiğinde WD Black 1TB sabit disk ile donatılmış bir sistemde depolama performansında sabit diskin tek başına performansı solda ve Optane Bellek sağda hızlanıyor. UYARI; CrystalDiskMark yine de “C:” sürücüsü için aynı kapasiteyi bildirir. Ancak tüm kullanıcıların performansı daha çok bir SSD’ye benziyor.

Hdtune optan kapalıHdtune optane on1
Optane Bellek Devre Dışı                         Optane Bellek Etkin – İlk Çalıştır

Hdtune optane on2Hdtune optane on3

Optane Bellek Etkin – İkinci Çalıştır       Optane Bellek Etkin – Üçüncü Koş
İşte Intel Optane Memory hızlandırmayı etkinleştirmeden önce ve sonra bazı HD Tune karşılaştırma ölçütleri. Yalnızca aktarım hızlarının arttığını değil, erişim sürelerinin önemli ölçüde düştüğünü ve daha tutarlı olduğunu gözlemleyin. Sürücülerin davranışı çalıştırmadan çalıştırmaya değişir (ve aslında araç tarafından 1 TB Optaneli ses olarak tanınır), ancak genel olarak aktarım hızları ve erişim süreleri iyileştirilir. Erişim süreleri özellikle üçüncü turda daha tutarlı görünüyor. Böylece Intel Optane Memory nasıl çalıştığını görmüş olduk. Yeni bellek için diyebileceğimiz kullanımı için iyi bir ortam olması gerekiyor. Uyumlu bir bilgisayar üzerinde çalıştığı zaman performans olarak üst seviyelere çıkabileceğini söyleyebiliriz.

1 Yorum

  1. iyi günler.
    yeni aldığım anakartımda optane memory takılı olarak geldi. bios ayarlarını ve yapılandırmayı nasıl yapacağım bir türlü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
    anakartım msi b250m bazooka opt boost.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz