Intel, geçen hafta başında 3D Xpoint bellek teknolojisine sahip Optane SSD DC  P4800X ürününü tanıttı. Bu yeni ürün büyük miktardaki verileri güvenilir şekilde kayıt eder, çok düşük gecikmeli erişime öncelik veren veri merkezleri ve kritik uygulamalara yönelik kurumsal sınıf bir üründür. İntel, 3D Xpoint belleğe sahip yeni bir ürün sunmaya hazırlanıyor. Fakat bu ürün tam anlamıyla spektrumun diğer ucunda . Bu yeni ürün diğer mevcut 80 mm’lik M.2 “gumstick” tipi katı hal sürücülerine benziyor. Bununla birlikte sabit diskler gibi düşük hızlı depolama aygıtlarına sahip sistemleri için hızlandırıcı olarak kullanmak üzere tasarlandı.

İntel Optane Bellek ürünleri ve buna benzer yazılımlar, sıkça erişilen veri bitlerine uyumlu bir sistemde ön bellekleme üzerine tasarlanmıştır. Bu sistem daha yavaş bir sürücü ile donatılmışsa performansı ve yanıt vermeyi hızlandırıyor. Bu uygulama SSD 311 serisi Sata tabanlı katı hal sürücüleri piyasaya sürülecek. Bu sürücüler, İntel’in orijinal Akıllı Tepki Teknolojisine çok benziyor. Özetlemek gerekirse, Intel Akıllı Tepki Teknolojisi, genel sistem performansını artırmak ve işletim sisteminde son kullanıcıya sunulan sürücü yapılandırmasını basitleştirmek için Intel Optane bellek gibi yarı iletken bir sürücü kullanan bir ön bellekleme mekanizmasıdır. Kapasite ne olursa olsun, SSD bu konudaki herhangi bir standart sabit disk veya SATA sürücüsüyle eşleştirilebilir. Optane Belleği daha sonra, en sık erişilen veri bloklarının hızlı bir havuzudur (mutlaka tam dosyalar değil). Sabit disk sürücüsündeki kullanım kalıpları izlenir ve en sık erişilen veri bitleri sabit sürücüden SSD’ye kopyalanır. SSD önbellek olarak kullanıldığından son kullanıcıya ayrı bir birim olarak sunulmaz ve arka planda şeffaf bir şekilde çalışır.

Intel optan bellek sopa m2 cephe

Diğer SSD / HD hibrid depolama teknolojileri gibi, sabit disklerdeki veriler katı hal depolama hacmine kopyalanma dan önce birden çok kez erişilmiştir. Böylece, SSD’nin içeriği kullanım modellerine dayalı olarak zamanla dinamik ve sürekli değişecektir. Tabaklardaki en sık erişilen veriler, daha yüksek performans gösteren SSD’ye kopyalanır ve bu veriler alınması gerektiğinde bir performans artışı ile sonuçlanır.

Intel optan belleği vakaları kullanır
İntel, yeni ürünlerinin bazılarının performanslarını paylaşılması için yayınladı. SE ile oyun yükleme süresi %65 kadar azaldı. Başlama oyunları da daha fazla hızlandı. Ancak diğer bölgelerde de açılış süresi, depolama performansı, dosya aramalara ve diğer şeylere hız kazandırılmış. Bir sistem kurmak ve test etmek için önemli ölçüde performans artışı gösterildi.
Model  Adı Intel Optane Bellek Serisi Bellek
Kapasite (GB) 16GB , 32 GB
 

Bileşenler

Intel Optane bellek modülü, 3D XPoint bellek ortamı ile
Intel Denetleyici ve Ürün Yazılımı
Intel Hızlı Depolama Teknolojisi 15.5 veya üstü
Arayüz PCIe 3.0×2, NVMe arabirimi ile Form Faktörü M.2 2280-S3-BM
Geçikme (Ardaşık) Oku: 6 μs (TYP)
Yazma: 16 μs (TYP)
Boy- Ağırlık 1,5 mm’ye kadar / 40 grama kadar
Güvenilirlilik 1.2 milyon saat
Başarısızlık Arası Ortalama Süre (MTBF) 1017 bit başına 1 sektör okunamadı Düzeltilemez Bit Hata Oranı (UBER)
Sıcaklık Çalışma: 0 –
700 c Çalışmıyor: -40 – 85 c
Performans@Queue Derinliği 4 Sıralı R / W: 1200/280 MB / s’ye kadar
4KB Rasgele R / W: 300k / 70k IOPS’a kadar
Güç 3.3V Besleme Rayı
Aktif: 3.5W
Tahrik Rölantide: 900mW – 1.2W
 Dayanıklılık Günde 100 GB Yazma
İşletim sistemi  Desteği Windows 10 64-bit
Destek Platformlar 7. Nesil veya daha yeni Intel Çekirdekli İşlemci Tabanlı Platformlar
Uyum NVM Express 1.1
PCI Express Temel Spesifikasyon Rev 3.0
PCI M.2 Donanım Özellikleri
Ekolojik: Avrupa Birliği (ED) RoHS Uyum Yönergeler
Yazılım Araçları Intel Optane Bellek Yazılımı
Intel Hızlı Depolama Yazılımı Yazılımı
Intel SSD ve Bellek Araç Kutusu

Piyasada  hazırda 130 tane anakart var. Bu sistemlere uyumlu olan Hp, Lenovo, Dell ve diğer firmalara sunulacak. İntel Optane Memory donanımı yakında elimizde olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz