Ana Sayfa Donanım Harici Disklerde Yeni Dönem: Grafen Oksit!

Harici Disklerde Yeni Dönem: Grafen Oksit!

0

Akıllı telefon üreticilerinin model olarak farklı şekiller denediği biliyoruz. Bunlardan biri olan katlanabilen ya da bükülebilen şekillerde olan telefon modelleriydi. Bu modeller üzerinde çalışan Samsung ne zaman piyasaya sürüleceği belli değilken farklı bir alandan atağa geçti. Exeter Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışan IBM 8 nanometre kalınlığında bükülebilen ve şeffaf bellek üretti. Bu bellekle herkesi şaşkına çeviren bilim insanları, böylece bükülebilen telefonlar içinde sorun yaşamadan kullanılabilecek bellek icat ettiler.

Exeter Üniversitesi bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda yeni bir maddeyle karşılaştılar. Arıların yuvalarında bulunan bal peteklerine benzeyen şekli ile grafen maddesi ile karşılaştılar. Tek katmanlı altıgen şeklinde karbon atomlarının birleşmesi ile olan grafen oksit ile titanyum oksit maddesini kullanarak katlanabilir bellek elde ettiler. Bu bellek 0.00005 milimetre uzunluğa 8 nanometre kalınlığa sahip olarak karşımıza çıkacak. Bu belleğin içinde yer alan grafen oksit, verileri silikona göre 30 kat daha hızlı biçimde aktarabiliyor. Bunun yanında 5 nanosaniye  içerisinde veri kaydediyor.

Bu madde ile hem şekil olarak hem de veri kaydetme hızı olarak daha kullanışlı hale bellekler herkesin gözdesi duruma gelecek gibi duruyor. Fakat maliyeti yüzünden grafen seri üretime geçilmiş değil. İleri zamanlarda bu maddeyi depolama ve Ram bellekleri hızlandırmak amacıyla kullanılacak. Fakat dediğim gibi daha seri üretime geçilmiş değil. Bu maddeyi üretmek isteyen Samsung ve Huawei mali durum engelini kaldırmaya uğraşıyorlar. Eğer bu durumdan kurtulabilirlerse katlanabilir belleği kullanabilecekler.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz