Günümüz gece görüşü gözlüklerine güneş gözlüğüne benzer boyutlarda bir alternatif Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden gelebilir.

 

 

 

Gece görüşü gözlükleri kısaca şöyle çalışırlar. Ortamdaki kızılötesi ışınlar objektifteki lenste toplanır. Bu ışınlar elktrona dönüştürülür ve bir dizi zincirleme reaksiyona uğrar. Bu reaksiyon sonucundaki veriler fosforlu bir plakadan yansıtılarak yeşil renkli görüntü elde edilir.

 

 

Görüntünün renginin yeşil olması insan gözünün bu rengi iyi algılamasındandır.

Ancak bu kullanılan sistemler ağır olmakla birlikte istenilen görüntünün iyi bir düzeyde olması için elektronlar yüksek voltajlarda elektriğe ihtiyaç duymaları.

Avustralya Ulusal Üniversitesi bu süreçte vakumlu tüpler yerine alüminyum galyum arsenit nanoyapılar kullanmakta. Üniversite’den Mohsen Rahmani :

“Çok ufacık, ufak tefek yapılar ürettik, bu sihirli yapılar ışığın yoğunluğunu değiştirip, ışığın şeklini değiştirebiliyor ve aynı zamanda ışığın rengini değiştirebiliyor”

şeklinde bir açıklama yapıyor. Ayrıca insan gözünün göremediği ışını da nanoyapılar sayesinde gece ve ya karanlık ortamlarda görünür ışığa çevirebileceklerini de belirtiyorlar.

Sistem hala haricen bir güce sahip. Ancak günümüz gece görüş sistemlerinden daha az bir enerji ihtiyacı olacaktır. İleride nanoteknoloji ile bir çok cihaz gibi gece görüş gözlüklerinde de ciddi bir miktarda küçülme görebileceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz