Apple M1 tanıtıldı! Apple’ın yeni işlemcisinin detayları

0
Apple M1

Apple bugün gerçekleştirdiği etkinlikte dışa bağımlılığını azaltacak bir yenilik duyurdu. M1 ile Apple da kendi işlemcisine sahip firmalar arasında yer aldı. ARM tabanlı çip, kağıt üzerinde geleceğe yönelik olarak vaatkar duruyor. Detaylarına bakalım.

Apple M1 Çip Öne Çıkan Detayları – ÖZET –

8 çekirdekli bir yapıda birleşik bellek mimarisine sahip M1, tümleşik yapısıyla ayrı CPU, GPU ve RAM kullanan Mac modellerine göre daha hızlı ve harcadığı Watt başına 3 kata kadar yüksek performans sunacağı paylaşılan bilgiler arasında. Üretim süreci olarak 5 nm ile üretilmesinin de katkısıyla yüksek enerji verimliliğine sahip olacak gibi duruyor.

Apple M1 Board yapısı
Apple M1 board yapısı

Apple tarafında bu sayede iPhone ve iPad uygulamaları doğrudan Mac cihazlarda da kullanılabilecek.

Apple M1 Mimari Yapı
Apple M1 Mimari

Etkinlikte M1’i ilk kez kullanacak Mac modelleri de duyuruldu. MacBook Air ilk Apple işlemcili dizüstü bilgisayar olurken Mac Mini de ilk masaüstü model olacak.

Apple M1 Çekirdek Yapısı
Apple M1 Çekirdek Yapısı

8 çekirdekli M1 iki kümeli bir yapı sunuyor bizlere. Dört çekirdek yüksek performans sunarken ikinci dörtlü çekirdek grubu da enerji verimliliği odaklı. Öne çıkan detaylar arasında makine öğrenmeyi 15 kata kadar hızlandırdığı ve 2 kata varan batarya performansı iddiası.

Daha fazlası için TeknoKroki’yi takip edebilir, içeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz