İşlemci pazarında Intel’in karşısında duran AMD, Ryzen isimli işlemci serisi ile fiyat/performans oranı yüksek modeller ile gelince Intel’den de bir adım gelmişti.

Bu tarz gelişmeler biz kullanıcılara daha fazlasını daha uyguna alma imkanı sunuyor. Asıl konumuza dönelim.

 

AMD Ryzen Mobilde Bizleri Neler Bekliyor ?

 

AMD tarafında dizüstü pazarında firmanın eli çok da güçlü değildi. Hatta Intel’in bu pazarı domine ettiğini de söyleyebiliriz. AMD Ryzen Mobil serisinin dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilecek modellerini duyurdu.

Burada dizüstü derken 2’si 1 arada ve ultrabook diyebileceğimiz modelleri kast ettiğimizi belirtelim. Bir çok dizüstü modeli üreticisine de biz kullanıcılara da daha düşük maliyetli olabilecek ürünlerin habercisi olabilir. Ancak Dolar’ın 4 liraya doğru yükselişi ve Euro’nun da 4 lirayı aştığı şu günlerde ne kadar uygun olabilir dizüstü bilgisayarlar ? Bu da başka bir yazımızın konusu.

Açıklamadaki modeller Ryzen 7 2700u ve Ryzen 5 2500u. İki model de 4 fiziksel 8 sanal çekirdeğe sahip. Dört adet çekirdek aynı anda 2 işlemi gerçekleştirerek sistemde 8 çekirdek varmışçasına çalışıyor. Intel’in Hyper-threading teknolojisinde olduğu gibi. Dahili grafik konusunda AMD APU sistemleri ile Intel’in önünde bir performans sundu bugüne kadar. Burada da önde olacağını düşünüyoruz. Vega entegre grafik ile gelecek işlemcilerin teknik detaylarına bakalım.

 

 

 

Ryzen 7 2700u

  • 3.8 GHz seviyesine kadar çekirdek hız
  • 10 adet Grafik İşlem Birimi
  • 1300 MHz seviyesine kadar GPU hızı

Ryzen 5 2500u

  • 3.6 GHz seviyesine kadar çekirdek hızı
  • 8 adet Grafik İşlem Birimi
  • 1100 MHz seviyesine kadar GPU hızı

İki modelde de 6 MB önbellek mevcut. Ayrıca 15 watt TDP değerine göre vaad edilen performans oldukça iyi duruyor.

Tabi bu performansın günlük kullanıma ne kadar yansıdığını modeller piyasaya çıktıktan sonra görebileceğiz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz