Otomatik Portakal (A Clockwork Orange) Değerlendirme!

0
Otomatik Portakal (A Clockwork Orange) Değerlendirme

Otomatik Portakal Filmi – orijinal adıyla A Clockwork Orange – 1971 yapımı efsane yönetmenlerden – birçoklarına göre gelmiş geçmiş en iyi yönetmen – Stanley Kubrick imzası taşıyor.

Filmi bir cümle ile özetlemek gerekirse insanı insan yapan, karakterini oluşturan kendi duygu ve düşünceleri sonucunda gerçekleştirdiği eylemlerdir.

Film akış olarak ağır bir ilerleyişe sahip. Uzunluk olarak 2 saat 16 dakika ile de ortalamanın üstünde bir uzunluğa sahip olduğunu belirtelim.

Ana karakterimizin ismi Alex. Film ile ilgili daha fazla detay vermeden değerlendirmemize devam edelim.

Otomatik Portakal Alex

Otomatik Portakal filmi 1971 yapımı olmasına karşın ülkemizde 1996 yılında beyaz perdede yerini almış. Üzerinden 47 yıl geçmiş olmasına rağmen izlediğinizde hala geçerliliğini kaybetmemiş bir film olduğunu sizler de anlayacaksınız.

Günümüzdeki bir çok filmden – en azından hikaye ve işlenişi bakımından – daha iyi durmayı başardığını söyleyebiliriz.

Otomatik Portakal Nasıl Bir Film?

Giriş kısmında farklı bir çehreye sahip olan film ilerledikçe sizi daha çok içine çeken bir yapıya sahip. Bir noktada sıkabilir. Ancak sabır göstererek sonuna kadar devam ederseniz buna değer olduğunu göreceksiniz.

IMDB’de aldığı 8.3 puanı da bu yazımızda söylediğimiz bir çok detayı destekliyor. Filme verdiğimiz puan ise 10 üzerinden 7.5 – 8 civarında.

Şu sıralar günümüz dünyasında içi oldukça boş ve yapay yapımlardan sıkıldıysanız ve değerli vaktinizi ayırdığınıza değecek bir film arayışı içerisinde iseniz Otomatik Portakal filmi ile bu ihtiyacınıza yanıt bulabilirsiniz.

Film ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi ihmal etmeyin. Başka film önerileri ve değerlendirmemizi istediğiniz filmler için erdinc@teknokrok.com mail adresi üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. Başka bir değerlendirme yazımızda daha görüşünceye dek esen kalın. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz