Netflix, RTÜK denetimi altına girdi! Peki şimdi ne olacak?

0
Netflix RTÜK denetimine girdi!

Aylardır tartışılan Netflix’in RTÜK denetimine girip girmeyeceği konusu geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan kararla kesinlik kazandı. Karara göre RTÜK, Netflix Türkiye’nin içeriklerine kısıtlama getirebilecek. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda özellikle genç Netflix kullanıcılarının bu karardan memnun olmadığı görülüyor.

Son Dakika! Netflix Troy Kart ile ödeme almaya başladı!

Netflix, RTÜK denetimi altına girdi.

Netflix Türkiye’den açıklama gecikmedi

Gelişmeler sonrasında Netflix Türkiye’den sıcağı sıcağına bir açıklama geldi. Fakat bu açıklama sonrası kullanıcıların kafalarında soru işaretleri oluştu.

 İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.” 

Açıklama sonrası “Netflix, Türkiye pazarından çekilecek mi?” gibi sorular yanıtsız kalırken, RTÜK kararından sonra Netflix cephesinin nasıl bir yol seçeceği bilinmiyor.

Netflix kurucusu Reed Hastings ne demişti?

Netflix’in kurucusu Reed Hastings ne demişti?

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, yayınladığı yazıya göre yaklaşık 16 ay önce Netflix’in kurucusu Reed Hastings’e “Türkiye’de ve bazı ülkelerde internette yapılan yayınlara kısıtlama getirileceği konuşuluyor. Böyle bir durumda ne yapacaksınız?” sorusunu yöneltmişti. Hastings bu soruyu “ Biz Suudi Arabistan ve Pakistan gibi ülkelerde varız. Oralarda sorun çıkmayacak da Türkiye’de mi çıkacak?” diye yanıtlamıştı.

İçeriklerden hangileri kısıtlanabilir?

Netflix’teki pek çok dizi ve filmde cinselliğin yanında homoseksüelliğe yer veriliyor. Tahminlere göre RTÜK bu tip içeriklere kısıtlama getirecek. Yine de kullanıcılar, aylık para ödedikleri bir hizmette sansürle karşılaşacaklarından duydukları rahatsızlığı dile getiriyorlar. Hatta pek çok kullanıcı sansür getirilmesi halinde üyelik iptaline başvurabilir.

Netflix, kısa sürede en büyük yayıncılık platformu haline geldi.

Peki şimdi neler olacak?

Netflix, kısa sürede dünyanın en büyük yayıncılık şirketlerinden biri haline geldi. Dünyanın her yerinde yayıncılık sektörüne ciddi yatırımlar yapan dijital yayın platformunun karar sonrası nasıl bir tavır sergileyeceği Türk kullanıcılar tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle sosyal medyada “sansür butonu” gibi çözümler şimdiden konuşulmaya başlandı. Türkiye’de her yaştan insanın severek izlediği ve pek çok kişiye televizyon kumandasını unutturan Netflix, ilerleyen günlerde nasıl bir yol izleyecek hep birlikte göreceğiz.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlası için TeknoKroki’yi takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açmayı unutmayın.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz