Steve Wozniak çizimi şema yüzbinlerce dolara satıldı!

0
Steve Wozniak

Amerika Birleşik Devletlerinin Boston eyaletinde gerçekleşen RR Müzayedesi’nde Apple temalı bir açık artırma gerçekleşti. Bu açık artırmada Apple’ın ürettiği ilk bilgisayar Apple I satıldı. Asıl haberimize konu olan ürün ise Steve Wozniak tarafından Apple II için ayrıntılı notlar ve diyagramlar içeren el ile yazılmış bir belge. Söz konusu belge toplamda 23 sayfadan oluşuyor. Apple kurucularından Steve Wozniak tarafından el ile yazılan belge 1975 yılında kaleme alınmış.

Söz konusu belgeler ve Apple I paketi 700 bin doların üzerinde bir fiyata satıldı. Apple I paketi içerisinde bilgisayara ek olarak Apple Kaset Arayüzü, orijinal kullanım kılavuzları, eski bir Apple I güç kaynağı, ahşap kasada eski Datanetics klavye, 1976 Sanyo Monitör, Panasonic Kaset Çalar ve Apple I kutusu içeriyordu.

Apple ürünleri tüm dünyada markanın tutkunları tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Öyle ki geçtiğimiz Mart ayında bir Apple I bilgisayarı 400 bin doların üzerinde bir fiyata alıcı bulmuştu. Ve History Channel’ın “Pawn Stars” bölümünde yer bulmuştu. Bundan üç yıl önce Almanya’da da 100 bin doların üzerinde bir fiyata alıcı bulmuştu.

Eski Apple kılavuzları bile binlerce dolara alıcı bulabiliyor. Bir yerde orijinal eski bir Apple kılavuzu bulursanız iyi muhafaza edin deriz. Kuzeydoğu ABD’den bir teknoloji girişimcisi orijinal Apple I kılavuzunu 12296 dolara satın almış.

Hiç şüphesiz Apple kurulduğu günden bu güne birçok dönemde hayatımıza yenilikleri sunan ve deneyimlerimizi değiştiren bir firma oldu. Kişisel bilgisayarlardan sonra özellikle ikinci Jobs döneminde. 2000’lerin başında iPod ile taşınabilir müzik çalarlara farklı bir bakış getirdi. iPhone ile günümüz akıllı telefon ekosisteminin modern atası denebilecek bir ürün ile şekillendiren adımı atmış oldu. iPad ile tablet dünyası içinde ilk tercih olmayı ciddi rakiplere rağmen sürdürmeyi başarabiliyor hala.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz.

Google News Abone Ol

Bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz