iPad Pro ailesine yeni üye geliyor!

0

Apple yeni iPad Pro modellerini duyurdu. M2 yonga setini destekleyecek canavarlar gelişmiş Apple Pencil ve kamera özelliklerinden nemalandırılmış durumda.

Modeldeki en büyük değişiklik, yeni M2 yonga setine geçiş olarak dikkatleri üzerine çekiyor. 2022 MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro’da da bulunan bu yeni yonga seti, 8 çekirdekli bir CPU (4x performans çekirdeği + 4x verimlilik çekirdeği) ve 10 çekirdekli bir GPU’nun yanı sıra 16 çekirdekli Neural Engine’den besleniyor. Apple önceki yongaya kıyasla 100 MB/sn’lik bir bellek bant genişliği sağlamış oluyor.

Şirket, M2 işlemcinin önceki nesil iPad Pro’daki M1’den %35 daha hızlı grafik performansına, %40 daha iyi makine öğrenimi performansına ve %50 daha fazla bellek bant genişliğine sahip olduğunu da ifade ediyor.

Güncellenmiş bir dokunmatik ekran ve iPadOS 16 ile yeni iPad Pro modelleri, 2. nesil Apple Pencil ile fareyle üzerine gelme işlevini de destekliyor. Kalem artık ekranın 12 mm’ye kadar üzerinde algılanıyor ve bu da uygulamalarda ek işlevler sağlıyor. Bu işlevsellik, birinci taraf ve üçüncü taraf uygulamalarda mevcut oluyor.

Yeni iPad Pro modelleri, önceki modellerden 2 kat daha hızlı olan 2,4 Gbps’ye kadar indirme sağlayan Wi-Fi 6E biçiminde geliştirilmiş kablosuz bağlantı özelliğini de içeryor. Ayrıca LTE modellerinde güncellenmiş Bluetooth 5.3 desteği ve 5G bağlantısı da bulunuyor. Ülkemizde henüz 5G şebekesinin aktif olmaması nedeniyle 4.5G bağlantısının olacağını da belirtmekte fayda var.

Son olarak, yeni M2, kamera donanımının kendisi değişmemiş olsa da, iPad Pro’da geliştirilmiş kamera özellikleri dâhil edildi. Yeni ProRes kodlayıcı, iPad Pro modellerinin artık videoları doğrudan Apple’ın yüksek kaliteli ProRes codec bileşenine kaydetmesine ve 3 kata kadar daha hızlı dönüştürmesine olanak tanıyacak. Hareketsiz kamera işlevi ayrıca Smart HDR 3’ten Smart HDR 4’e bir yükseltme görüyor.

Bunun dışında, iki iPad Pro modeli önceki nesil versiyonları ile tamamen aynı. 11 inçlik Wi-Fi modeli için 20 bin 499 TL ve LTE modeli için 23 bin 999 TL’den başlayan fiyatlar geçerli olacak. Fiyatlandırmada önceki nesil ile aynı kalıyor. 12.9 inç 28 bin 499 TL’den başlıyor ve LTE modeli 31 bin 999 TL bandında seyrediyor. Varyantlar 26 Ekim Çarşamba günü satışa çıkacaklar.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz