Foxconn, Apple ürünlerinin üretimini Çin dışına taşıyor!

0
Foxconn üretimini Çin dışına taşıyor

En büyük elektronik üretim tesislerinden olan Foxconn, Apple’ın talepleri doğrultusunda bazı iPad ve MacBook ürünlerinin montaj işlemelerini Vietnam’a kaydırıyor.

ABD-Çin ticaret savaşı nedeniyle Apple da diğer Amerikan şirketleri gibi Çin’deki operasyonlarını azaltmaya devam ediyor. Mevcut çalıştığı üreticileri arasındaki önemli olanlar ile operasyonlarını Hindistan vb. ülkelere kaydırmaya çalışıyorr.

Donald Trump yönetimindeki ABD, Çinli şirketlerin güvenlik ihlalleri yaptığı gerekçesiyle firmalara yasaklar ve engeller getirmişti.

Çin’de operasyonları bulunan Tayvanlı üreticiler de Foxconn gibi üretim tesislerini Hindistan, Vietnam ve Meksika gibi ülkelere taşıma işlemlerine başladı.

iPad modeli ilk kez Çin dışında üretilecek!

Foxconn, Vietnam’da inşaa ettiği tesis ile iPad ve MacBook ürünlerinin montajı için montaj hatları inşaa ediyor. Operasyonun 2021 yılının ilk yarısında taşınması planlanıyor. Şimdilik üretimin ne kadarlık kısmının kaydırılacağı bilinmiyor. Ancak bu bilgiler Foxconn tarafından doğrulandı. Bu gelişmeyle birlikte bir iPad modeli ilk kez Çin dışında üretilmiş olacak.

Foxconn Vietnam’da kuracağı yeni tesis için yan bir kuruluş kurarak 270 milyon $ yatırım yaptığını duyurdu. Ayrıca Vietnam’daki tesiste Sony için TV üretimi de yapacağı belirtiliyor.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz