Apple ve Foxconn, Hindistan’da işçi kanunu değişikliği için çaba içerisinde!

0
Apple ve Foxconn Hindistan'da işçi kanunu değişikliği için çaba içerisinde

Daha önce Apple’ın üretimi Çin dışına taşımayı hedeflediği yönünde haberler ile karşılaşmıştık. Şimdilerde Amerikalı teknoloji Hindistan’da Çin işgücü uygulamasına benzer bir sistemi içeren bir mevzuatın yürürlüğe girmesi yönünde faaliyetlere başladığı iddia ediliyor.

Hindistan’ın güneyinde yer alan Karnataka bölgesinde işçi kanunu değişikliği için lobi faaliyetlerinde olduğu söyleniyor. Yeni düzenleme ile bir fabrikanın üretimi 12 saatlik iki vardiya üzerinden yürüterek üretimi en üst düzeye çıkarmasına izin veriyor. Karnataka bölgesi daha önce işçilerin vardiyalarını dokuz saatle sınırlamıştı.

Bloomberg’e göre, Foxconn’un ülkenin en büyük iPhone fabrikasına ev sahipliği yapan Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu eyaleti de fabrika vardiyalarını daha esnek hale getirmek için yeni kurallar çıkarabilir. Apple ve Indian Cellular and Electronics Association (ICEA) lobi grubundan yöneticilerin, reformları zorlamak için altı ay boyunca eyalet hükümeti yetkilileriyle bir araya geldiği bildirildi.

Daha fazla fazla mesaiye izin verilmesi ve fabrikaların önceki üç sekiz saatlik vardiya yerine 12 saatlik iki vardiya çalışmasına izin verilmesi önerilen değişiklikler arasında yer alıyor. Ve kadınlar için daha esnek vardiyalarla, onlar için genellikle güvensiz olan geceleri otobüslere binmekten kaçınabilirler.

ICEA, Tamil Nadu hükümetine sunduğu bir tavsiye belgesinde, “Elektronik üretiminde, hijyenik ortam ve birimlerdeki roller sayesinde kadınlar doğal olarak uygundur.” “Kadınlar, yüksek hassasiyetli elektronik montajı için gerekli olan üstün el becerisine sahiptir.” ifadeleri yer alıyor.

Bu nedenle Apple yetkilileri fabrika yakınlarında pansiyon oluşturarak kadın çalışanlar için ulaşım sürelerini kısaltmayı amaçlıyor.

Şu anda Apple tedarikçisi Foxconn, Karnataka’da 700 milyon dolarlık yeni bir iPhone tesisi kurmayı planlıyor ve bu çabayla yaklaşık 100.000 istihdam yaratmayı planlıyor. Ancak mevcut bilgiler planların tamamlanması gerektiğini ve değişebileceğini söyledi.

Andhra Pradesh, Gujarat ve bir Samsung akıllı telefon fabrikasının bulunduğu Uttar Pradesh gibi diğer Hindistan eyaletleri, işçi reformlarıyla Karnataka ve Tamil Nadu’yu takip edebilir.

Daha fazlası için teknokroki.com adresini takipte kalın. İçeriklerimizden anında haberdar olmak için tarayıcı bildirimlerini açabilirsiniz. Ayrıca Google News ve Bundle üzerinden de bizi takip edebilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz