Apple internet gizliliği

Google News Abone Ol

Apple’daki mühendisler, bir kullanıcının çevrimiçi etkinliklerini izlemeyi zorlaştırabilecek yeni bir standart olan Oblivious DNS‘yi oluşturmak için Cloudflare ve Fastly ile birlikte ortaklık yapacak. İnternet, şifreleme ve VPN’ler dahil olmak üzere çeşitli gizlilik koruma önlemleri sunarken, daha kolay izlenebilir alanlardan birisi olan bir “Alan Adı Sistemidir.”

Etkili bir şekilde internet için adres defteri olan DNS, belirli web sitesi IP adreslerine bağlanan alan adlarının kullanılmasını sağlayarak tüm sistemi insanlar için daha kullanılabilir hale getirir.

Apple internet gizliliği üzerine çalışıyor

DNS’yi daha özel ve daha az izlenebilir hale getirmek için Apple, Cloudflare ve Fastly’deki bir grup mühendis, HTTPS üzerinden Oblivious DNS (ODoH) buldu. IP adresini sorgudan ayırarak, tüm tarafların aynı anda hem IP’ye hem de sorguya erişimi olmadığı için DNS sorgularının daha güvenli hale getirilme şansı sunuyor.

ODoH nasıl çalışıyor?

Sistem, hem genel anahtar şifrelemesine hem de istemci ile DoH sunucusu arasında bulunan bir ağ proxy’sine güvenerek çalışır. Sorgu, istemci tarafından şifrelenir ve proxy aracılığıyla DoH sunucusuna gönderilir. DoH sunucusu sorgunun şifresini çözebilir, ona bir cevap üretir, bu cevabı şifreler ve onu proxy’ye geri gönderir ve daha sonra istemciye geri gönderir.

Aslında, proxy, istemci ile DoH sunucusu arasındaki şifrelenmiş mesajların farkındadır, ancak mesaj içeriğinden haberdar değildir. Bu arada DoH sunucusu mesajın içeriğini bilir, ancak istemcinin değil, yalnızca proxy’nin adresini bilir. Uygulamada, bu büyük ölçüde proxy ve DoH sunucusunun farklı şirketlere ait olmasını sağlamaktan ibarettir.

Apple internet gizliliği

Bir DNS sorgusuna şifreleme ve şifre çözmenin yanı sıra bir proxy’nin eklenmesi, DNS sorgularının olabildiğince hızlı çalışmasını isteyen kullanıcılar için bazı endişelere neden olabilir. Cloudflare, bu endişelerden kurtulmak için ODoH konfigürasyonlarının ilk testlerinin aslında oldukça umut verici olduğunu iddia ediyor. Şirkete göre, ek şifreleme, etkisinde “marjinaldir” ve sorguların %99’u için 1 milisaniyeden daha az bir zaman maliyeti var.

ODoH ne zaman kullanıma hazır olacak?

Salı günü, Cloudflare ve PCCW Global, Surf ve Equinix de dahil olmak üzere ortakları, Cloudflare’nin 1.1.1.1 DNS çözümleyicisini kullanarak daha fazla geliştirilmesini ve uygulanmasını teşvik etmek için HTTPS proxy’leri üzerinden Oblivious DNS’yi başlattı. Test istemcileri, ilgili tarafların kendileri için test etmelerine izin vermek için açık kaynaklıdır.

Mevcut çaba sistemi daha da iyileştirmeyi amaçlasa da, tüketiciler tarafından kullanılabilir hale gelene kadar epey zaman geçebilir. Apple projeye dahil olmasına rağmen, yakın zamanda iOS, macOS veya Safari’de görüneceğini garanti etmiyor. En uzun bekleme, İnternet Mühendisliği Görev Gücü tarafından bir standart olarak onaylanması olacak ve bu da geliştiricilerin uygulamasını daha iyi hale getirecek.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz