Yurt dışı ürünü getirip satanlar dikkat!

Yurt dışı ürünü alırken gümrük vergisi

0
yurt dışı ebay

Türkiye Cumhuriyeti sınırları haricinden ithal etmek suretiyle yurt dışı aracılığıyla ürün getirenler dikkat! Kanunları biliyor musunuz?

AliExpress ve eBay gibi çeşitli sitelerden ürün alınarak ülkemizde satışı yapılıyor. Ancak bu süreçte tüzel kişiler ve şirketler bu işi yaptığı zaman sorun yok.

Yurt dışı ürünü satarken dikkat!

Çünkü şirketler ürünleri ülkemizde satarken mutlak olarak Katma Değer Vergisi (KDV) ödüyorlar. Ancak şahıs (yani bireysel) bir kişiyse direkt olarak ürünü alıp ülkemizde vergi ödemeden satışını yaparsa iş kanuni olarak suça dönüşüyor.

Bu durum yakın bir süreçte yaşandı. Yargıtay bu durum için “kaçakçılık” suçu diyor. Bahse konu olan ise şöyle: eBay’den çoğunluğu dijital kamera olan elektronik eşya ithal eden bir kişi, bedeli 150 euroyu geçmediği için (bu muafiyet sınırı uzun süre önce kaldırıldı) gümrük vergisi ödemedi ve ürünleri ülkemizde satışa sundu.

Bu durumun fark edilmesinin ardından ilgili kişi hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun, “Eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın Türkiye’ye ithal eden kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.” hükmünü içeren 3/1. maddesi uyarınca kamu davası açıldı.

Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan sanık beraat etti. Ancak davanın ulaştığı Yargıtay 7. Ceza Dairesi beraat kararını bozdu.

Bozma kararının gerekçesinde, konunun ilgili Bakanlar Kurulu kararında, “Bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 euroyu geçmeyen ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.” şeklinde düzenlendiği belirtildi.

Bu maddenin, 20 Ağustos 2011’de “Türkiye gümrük bölgesindeki bir gerçek kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacığı yoluyla gelen, bedeli gönderim başına toplam 75 euroyu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır” şeklinde değiştirildiği, aynı maddeye “Muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.” şeklinde ekleme yapıldığı hatırlatıldı.

Bakanlar Kurulu kararıyla bu yolla getirilen her türlü eşyanın satılamayacağının hüküm altına alındığı belirtilen gerekçede, serbest dolaşıma sokulan eşyayı muafiyet koşullarını kaybeden veya başka amaçlarla kullanmayı talep eden kişinin, kurum ve kuruluşların gümrük idaresine bildirimde bulunmasının zorunlu olduğu aktarıldı.

Sanığın 5607 sayılı Yasanın 3/1. maddesinde düzenlenen kaçakçılık suçunu işlediği ifade edildi. Dolayısıyla beraat kararının yasaya aykırı olduğu ifade edildi.

Yurt dışı ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz