Yerli Susamdan Üretilen Tahinin Farkları Nelerdir

0
Yerli Susamdan Üretine Tahin

Tahin’in yeri Türk mutfağında yeri oldukça özel bir yere sahiptir. Osmanlıdan itibaren sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan yerli susam tahin hakkında tüm merak edilenleri sizlerle paylaşacağız.

Tahin, Türk mutfağında geçmişi Osmanlılara dayanan bir gıdadır. Kimi yerlerde tahan olarak bilinse de tahin olarak oldukça önemli yere sahip olan bir gıda maddesidir. Tahin, insanların yüzyıllardır tüketmiş olduğu bir gıda maddesi halindedir. Kekten kurabiyeye birçok çeşitli tatlıya kadar her türlü lezzetin ham maddesi olarak kullanılır. Tahinin ana maddesi susam olduğu için yerli susam olarakta bilinir. Susamlar ezilerek belirli işlemlerden geçirilir. Geçirilen işlemler sonucunda tahin oluşur. Kış mevsiminde tüketilmesi daha çok tercih edilir. Bunun nedeni kışın daha fazla enerji vermesidir.

Tahin nasıl elde edilir?

Tahan ya da tahin, yerli susam ezilerek ve bir takım işlemlerden geçirilerek üretilir. Aşamalar arasında tahinin ham maddesi susamın koyu kıvamda olup ve hafif olması doğru üretildiği anlamını taşır. Önemli olan ilk aşamada en kaliteli susamların toplanmasıdır. Sonraki aşamada toplanan iyi kalite susamların kabukları ayrılır. Kabuklarından ayrılan susamlar sadece tohum olarak kalır. Susamların kabuklarından ayrılması sonrasında suda iyice yıkanmalıdır. Yıkanan su tohumları sonrasında kavrulmaya bırakılır. Kavrulma işleminden sonra susamlar soğumaya alınır. bu işlemden sonra en önemli aşama olan kavrulan susamların iyice ezilmesidir. Ezilme işlemi sonrasında ortaya kış aylarının, kahvaltıların ve akşam sofralarının aranan tadı tahin meydana gelir. Dikkat edilmesi gereken nokta susamların pürüz kalmayana kadar ezilmesi gerekmektedir.

Tahinin sağlık açısından faydaları saymakla bitmez

Yerli susam tahinin bir sürü faydası vardır. En önemli faydalarından bir tanesi vücuttan toksin atımını gerçekleştirmesidir. Ağır metaller, zehirli kimyasallar, radyasyon, bazı ilaç kullanımları sonrasında vücutta biriken bu toksin maddelerin atılmasında yardımcı olur.
Araştırmalarla kanıtlanan bir diğer faydası Alzheimer’ın önlenmesinde olumlu bir katkı yaptığı gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır. Bağışık sistemini güçlendirdiği bilindiği gibi, cilt sağlığına ve göz sağlığı içinde faydalıdır.

Güçlü bir kalsiyum kaynağıdır, kemik ve kas gelişimi için kesinlikle tüketilmesinde fayda vardır. Çinko, C vitamini, demir ve selenyum açısından oldukça zengin bir besindir. Çinko, C vitamini, demir ve selenyum vücuttaki direncin artması ya da olan direncin korunması için çok önemlidir. Bununla birlikte B vitamini ve E vitaminini de içinde barındırır. Tahinin içinde bulunan Lignan maddesinden dolayı tansiyonu düzenlemede hayati bir öneme sahiptir.

Kolestrol dostu gıda maddesidir

Tahin kolesterol içermediği gibi içinde bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde iltihap kaynaklı kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca nefes darlığı ve bronşite faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Mide de hazımsızlığı önler. Besinler uzun süre kalarak acıkmayı engeller.

Anne sütünü arttırıcı özelliğinden dolayı çocukların beyin ve zekâ gelişiminde etkilidir.

Cinsel gücü artıran bir özelliği vardır. Özellikle erkeklerin hormonlarını harekete geçirdiği bilinmektedir. Tahinin pekmez ile karışımı sonrasında tüketilmesinde enerji verdiği ve cinsel gücün gelişmesine katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle erkeklerin tahini düzenli olarak tüketmesinde fayda var. E vitaminin cinsel gücü artırma özelliği bilinirken tahinde bu vitamin çok zengindir. Dolayısıyla tüketilmesi sağlık bir cinsel güç sağlar.

Tahini ister sade ister karıştırarak tüketin

Tahin hem sade hem karıştırılarak tüketilen bir gıdadır. Tahinin tek başına tüketilmesinden hoşlanmayanlar pekmezle karıştırarak tüketebilir. Tüketildiğinde enerjide artış, vücuttaki kanda artış sağlar ve kış aylarında üşümeyi engeller.

En iyi tahin nerede satılır?

Tahinin bu kadar faydası varken ve kanıtlıyken, kaliteli bir tahin yemek için lezzetli ve sağlıklı üretim yapan yerlerden satın alabilirsiniz. Bunun en iyi yerlerinden bir tanesi Ayanoğlu Mandıradır. Yerli susam tahin, eski usül dökme tahin seçenekleriyle ayrıca sade tüketimi sevmeyenler için keçi boynuzu pekmezi seçeneğiyle çok kaliteli bir tahin yiyebilirsiniz.

Ayanoğlu mandıra, kalitesiyle ve verdiği hizmetle ön plana çıkmış son derece sağlıklı ürünlere sahip bir işletmedir. Bununla birlikte tahin dışında da bir sürü ürün çeşidi bulunmaktadır. Özellikle kahvaltıda tercih etmek isterseniz, ceviz incir reçeli ve isli çerkez peynirigibi yerel lezzetleri de bulabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz