Ülkemizin yoğun nüfusu ile beraber iletişim ihtiyaçları da baz istasyonları sayesinde sağlanıyor bildiğiniz üzere. Ancak bu istasyonlar da yabancı firmalara ait durumda. Bu duruma el atan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulak Haberleşme A.Ş. isminde şirketle beraber resmen faaliyete başlamak üzere.

TURKCELL’e Teslimat Yapılmaya Başlandı

Antlaşma gereği ilk baz istasyonları Turkcell‘e teslim edildi. 2019 sonuna kadar da Vodafone Türkiye ve Türk Telekom‘un da teslimatların başlatılması bekleniyor.

Türkiye’deki 4. nesil kablosuz iletişim altyapısını geliştirmek üzere ASELSAN ve birçok yerli üretici firmanın çalışmaları sonucu yapılan baz istasyonları yani Ulak Projesi, tam gaz devam ediyor. 2018 mart döneminde yapılan testlerde iyi performans veren millî baz istasyonun 1. parti teslimatı GSM operatörlerine yapılıyor.

TURKCELL logo

2019 yılının ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanan teslimatlar,umarız ki yararlı olurlar. Ayrıca diğer operatörlere de 2019 sonuna kadar teslimatlara başlanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Evrensel Mobil Kapsama Projesi dâhilinde,  834 farklı baz istasyonu, 500 farklı noktada hizmetine başladı. Projenin başhedefi Türkiye’nin iletişim ihtiyacını tamamen yerli baz istasyonlarıyla sağlamak olacak.

ASELSAN ve TURKCELL arasındaki antlaşmaya göre ilk teslimatların Karadeniz Bölgesi’ne konumlandırılıp 2019 nisan ayında da çalışmaların başlatılması bekleniyor.

Şu anda operatörlere ait 26 adet baz istasyonu hizmet veriyor. Umuyoruz ki proje başarılı olur ve iletişim altyapımız daha kaliteli hale getirilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz