SON DAKİKA! Wikipedia erişime açıldı!

0
Wikipedia açıldı

2017 yılında ülkemizde erişime kapatılan Wikipedia an itibariyle erişime açıldı! Özgür Ansiklopedi olarak lanse edilen site, artık girilebilir durumda.

Ülkemizce alınan mahkeme kararıyla birlikte erişim engeli konulan ve siyasi malzeme olan Vikipedi, 15 Ocak 23.10 itibariyle erişime açıldı.

Wikipedia erişime açıldı!

Resmî kaynak olmamakla birlikte herkesin özgürce kaynak göstererek paylaşımlar yaptığı sanal ansiklopedi, tekrar ülkemize döndü. Çeşitli VPN ve proxy ayarlarıyla birlikte girilen siteye artık normal bir şekilde erişim sağlanabiliyor.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı onaylamasının üzerinden üç hafta geçmişti. BTK ise üç haftalık süreçt kararın netleşmediğini, ve an itibariyle netleşerek operatörlere bilgi verildiğini ilan etmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin bugün itibariyle Resmî Gazete’de ilan edilen aldığı kararla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’ya gözler çevrildi. Yapılan inceleme ve çalışma sonuçlanmasından sonra, operatörlere resmî bilgiler gönderildi.

Turkcell, Türk Telekom, Millenicom, Vodafone ve Turk Net gibi sağlayıcılar DNS güncellemesi yaparak Wikipedia sitesini artık erişime açtılar.

Web sitesine girdiğinizde “2 Yıldır Özlüyoruz” sloganı hala göze çarpıyor. Bunun da kısa sürede güncelleneceğini düşünüyoruz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz