Uçak yolculuğuna ilk defa çıkacak kişiler nelere dikkat etmelidir?

0

Her şeyin ilk defa yapılması insanda hem heyecan hem de tedirginlik yaratabilir. İlk defa uçağa binecekler de oldukça farklı bir deneyim yaşayacakları için heyecanlanmaları oldukça normaldir. Biz de ilk defa uçak yolculuğu yapacak kişilerin dikkat etmesi gerekenleri sıraladık.

1.Bilet satın alma

Öncelikle uçak bileti satın almak için kesinlikle interneti tercih edin. İnternet üzerinden satın alınan uçak biletleri hem daha ucuz olmakta hem de oldukça pratik bir şekilde satın alma işlemi yapılabilmektedir. Bu noktada https://tickets.com.tr/ sitesi üzerinden daha detaylı bilgi alabilir ve bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

2.Bagaj hazırlığı

Öncelikle uçaktaki bagaj taşıma sisteminin otobüs veya diğer yolculuk çeşitlerine göre daha farklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Uçakta bagaj taşınan iki farklı bölüm vardır. Bu bölümler uçağın alt kısmında esas bagaj bölümünde taşınan kayıtlı bagajlar ve kabinde yolcu ile birlikte taşınmasına izin verilen kabin bagajlarıdır.

Havaalanlarında bagaj kontrolü esnasında birtakım tehlikeli görülen maddeleri firmaların kayıtlı bagaj olarak almama hakkı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu maddeler içerisinde kesici delici ve yaralayıcı maddeler gibi maddelerle birlikte taşınması yasalar uyarınca yasak olan uyuşturucu gibi maddeler vardır. Havaalanında detaylı bagaj kontrolünde böyle bir durum tespit edilmesi halinde söz konusu eşyaları içeren bagajlar taşınmamaktadır.

Yolcunun uçuş yaptığı kabinde taşıyabileceği bagaja ise kabin bagajı adı verilmektedir. Uçakların kabinlerine sıvı herhangi bir maddenin hiçbir şekilde kabul edilmediğini bilmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla yanınızda taşımak istediğiniz sıvı maddeleri kayıtlı bagaj bölümüne vermeniz gerekmektedir. Zira kayıtlı bagajda sıvı içerikli maddeler taşınmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada özellikle kayıtlı bagaj bölümünde bagajınıza gelen bir zarar ve ziyan durumlarında havayolu şirketlerinin sorumluluk kabul etmediğidir. Dolayısıyla kayıtlı bagaja vermek istediğiniz bagajlarınızda değerli eşyalar bulundurmamaya özen gösterin.

Kayıtlı bagaj için her yolcuya 15-20 kilogram bagaj hakkı verilmektedir. Bu miktarın üstündeki bagajlar için ek ücret talebinde bulunulmaktadır.

3.Check-in işlemi

Check-in bir uçak yolculuğunda biletini alan yolcunun havaalanında bilet aldığı firmanın ofisine uğrayarak yer seçimi yapması, bagaj teslim etmesi, kimlik kontrollerini gerçekleştirmesi gibi işlemlere verilen genel bir addır.

Check-in işlemini havaalanında gerçekleştirebileceğiniz gibi bileti satın aldığınız firmanın online uygulaması veya internet sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak şu unutulmamalıdır ki kayıtlı bagaj teslimi her halükârda ilgili firmanın check-in istasyonlarında yapılmaktadır.

Check-in ile ilgili bir diğer önemli nokta da gerçekleşecek uçuştan yarım saat öncesine kadar check-in yapılabildiğidir. Dolayısıyla havaalanında check-in işlemi gerçekleştirecek kişilerin olası bir yoğunluk durumuna karşı önlem olarak uçuştan en az 90 dakika önce havaalanında olmasında fayda vardır. Zira check-in işlemini yapmamış bir kişinin havaalanında iken uçağı henüz hareket etmemişse bile uçağa binememe durumu vardır.

Check-in işleminden sonra alınan online veya basılı biniş kartınızın uçağa binmek için gideceğiniz terminal girişlerinde 2 defa daha kimlik ile birlikte kontrol edildiğini de ekleyelim.

4.Uçuş

Kimlik kontrollerinden geçtikten sonra uçağa binmek üzere ilgili terminal bölgesine geçmeniz talep edilecektir. Terminal bölgesinden bazı durumlarda yanaşan otobüsler ile bazı durumlarda ise doğrudan uçuş saatinden en az 15 dakika önce yolcular uçağa alınmaya başlarlar.

Uçağa bindikten sonra koltuğunuzun üst kısmında kalan kabin bagajı bölmelerine bagajınızı yerleştirebilirsiniz. Bagajınızı yerleştirdikten sonra uçuşa ne zaman başlanacağı, uçuş süresi, gideceğiniz yere ne zaman ineceğiniz gibi uçuşla ilgili tüm detaylar kabin ekibi ve pilot anonsları ile yolcularla paylaşılmaktadır.

5.Uçuş sonrası

Gerçekleştirdiğiniz uçuşun ardından indiğiniz havaalanında yine anonsla birlikte koltuğunuzun kemerini çözmeniz gerekecektir. Görevlilerin uyarılarına göre uçaktan sıra ile inilmesi gerekmektedir.

Tıpkı uçağa bindiğiniz yer havaalanında olduğu gibi inişte de bazı durumlarda otobüsler ile bazı durumlarda da doğrudan havaalanına çıkabilirsiniz.

Kayıtlı bagaj verdiyseniz bagaj bölümünde bagajınızın gelmesini bir müddet beklemeniz gerekmektedir. Kayıtlı bagajdan gelen bagajlar özel otomatların üzerine otomatik olarak gönderilmektedir. Küçük havaalanlarında bu otomatlar bir tane iken büyük havaalanlarında çok sayıda bagaj otomatı yer almaktadır. Dolayısıyla uçuş sizin uçuşunuza uygun otomatta bagajınızı bekleyiniz. Otomata gelen bagajlar arasında bagajınızı gözetleyerek alabilirsiniz.

Cevapla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz